Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Klavyede isimler artık Türkçe olacak

Klavyede isimler artık Türkçe olacak

TSE Teknik Kurulu'nun kabul ettiği yeni F Klavye Standartı'na göre Türkiye'de kullanılan ve bilgisayarlardaki harf dizilişleri 'F klavye'ye göre ve Türkçe terimlerle düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2015 Pazartesi 14:21
Klavyede isimler artık Türkçe olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulu’nda kabul edilen yeni ‘F  Klavye Standartı’na göre, klavyedeki tüm tuş isimlendirmelerinin bundan böyle Türkçe olacağını belirtti.

TSE Teknik Kurulu’nca kabul edilen yeni F Klavye Standartı’na göre, harfler hem F klavye düzenine göre dizilecek, hem de klavye üzerinde bulunan ‘delete, enter, caps look, shift’ gibi isimleri İngilizce terimlerle yazılan tuşların isimleri Türkçe yazılacak.

‘F klavyelerde’ buluna ‘delete’ yerine ‘sil’, ‘enter’ yerine ‘giriş’, ‘print screen’ yerine de ‘ekranı kopyala’ tuşlarının yer alacağını belirten Bakan Işık, tüm tuş isimlendirmelerinin Türkçe olduğunu ve standardın kabul edildiğini söyledi.

Standardın zaman içinde iki kez revize edildiğini hatırlatan Bakan Işık, F klavye standardının ilk olarak 1975 yılında hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Bakan Işık, yapılan bu revizyonu özellikle yeni nesiller için Türkçe’nin doğru ve yerinde kullanımı açısından çok önemsediklerini de sözlerine ekledi.   (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türk Telekomdan, Gaziantep ve Şanlıurfalı çocuklara Günışığı desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com