Advert
Advert
Advert

KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ

Şanlıurfa Göbeklitepe'de Arkeolojik kazılara başkanlık eden Alman bilim adamı Klaus Schmidt hayatını kaybetti.

KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ
KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ

Edinilen bilgilere göre 12 bin yıllık Göbeklitepe tapınağının arkeolojik kazılarını sürdüren Alman Profesör Klaus Schmidt geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

HEYKEL ÇALDIRMAKLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Prof. Dr. Klaus Schmidt  Şanlıurfa'da dünyanın ilk yerleşim yerinin bulunduğu Göbeklitepe kazılarında 26 Eylül 2010'da 11 bin 600 yıllık heykele çaldırdığı için  150 bin lira ceza mahkum edilmişti.

Eylül 2010'da Şanlurfa Göbeklitepe'de Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt'in başkanlığını yaptığı kazı ekibi 40-50 cm. yüksekliğinde Cilalı Taş Devrine ait, bir insan başı ve üzerinde bir yırtıcı hayvan bulunan 11 bin 600 yıllık bir heykele ulaştı. Heykelin devamını bulmak ve bulunduğu ortamı daha detaylı incelemek için kazı ertesi güne bırakıldı. Sabah saatlerinde tekrar kazı alanına gelen Prof. Dr. Klaus Schmidt ve ekibi heykelin yerinde olmadığını fark edince olayı jandarmaya haber vermişti. Ancak Jandarma ve Şanlıurfa Emniyeti'nin tüm aramalarına rağmen 11 bin 600 yıllık heykeli bulamamıştı.

150 bin TL tazminat

Olaydan sonra Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bir soruşturma başlattı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kazılar ve Araştırmalar Daire Başkanlığı'nda kaybolan heykelle ilgili bir takdir komisyonu kuruldu. Takdir komisyonunun değerlendirmesi sonucu kazının güvenliğinden de sorumlu olan kazı başkanlığının yani Prof. Dr. Klaus Schmidt'in 150 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet şen     2014-07-21 Bu almanlar yüzyıl öncede burada idiler ve yine hırsızlık yapmışlardı yüz yıl sonra yine heykellerimiz çalıyor veya çalınmasına göz yumuyorlar, israilin filistini vurmasında almanlar yahudilerin yanında yer alıyor, yahudi dostu almanlarıa bir daha urfada kazı yaptırmamak lazım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başbakan Yıldırım’dan Flaş Taşeron İşçi Açıklaması
Başbakan Yıldırım’dan Flaş Taşeron İşçi Açıklaması
Erdoğan: Onların Varacağı Tek Yer, İhanet Çukurudur
Erdoğan: Onların Varacağı Tek Yer, İhanet Çukurudur