Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ

KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ

Şanlıurfa Göbeklitepe'de Arkeolojik kazılara başkanlık eden Alman bilim adamı Klaus Schmidt hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 09:49
KLAUS SCHMİDT HAYATINI KAYBETTİ

Edinilen bilgilere göre 12 bin yıllık Göbeklitepe tapınağının arkeolojik kazılarını sürdüren Alman Profesör Klaus Schmidt geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

HEYKEL ÇALDIRMAKLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Prof. Dr. Klaus Schmidt  Şanlıurfa'da dünyanın ilk yerleşim yerinin bulunduğu Göbeklitepe kazılarında 26 Eylül 2010'da 11 bin 600 yıllık heykele çaldırdığı için  150 bin lira ceza mahkum edilmişti.

Eylül 2010'da Şanlurfa Göbeklitepe'de Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt'in başkanlığını yaptığı kazı ekibi 40-50 cm. yüksekliğinde Cilalı Taş Devrine ait, bir insan başı ve üzerinde bir yırtıcı hayvan bulunan 11 bin 600 yıllık bir heykele ulaştı. Heykelin devamını bulmak ve bulunduğu ortamı daha detaylı incelemek için kazı ertesi güne bırakıldı. Sabah saatlerinde tekrar kazı alanına gelen Prof. Dr. Klaus Schmidt ve ekibi heykelin yerinde olmadığını fark edince olayı jandarmaya haber vermişti. Ancak Jandarma ve Şanlıurfa Emniyeti'nin tüm aramalarına rağmen 11 bin 600 yıllık heykeli bulamamıştı.

150 bin TL tazminat

Olaydan sonra Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bir soruşturma başlattı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kazılar ve Araştırmalar Daire Başkanlığı'nda kaybolan heykelle ilgili bir takdir komisyonu kuruldu. Takdir komisyonunun değerlendirmesi sonucu kazının güvenliğinden de sorumlu olan kazı başkanlığının yani Prof. Dr. Klaus Schmidt'in 150 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. 

YORUMLAR
  • yorum2014-07-21 12:38:45ahmet şen

    Bu almanlar yüzyıl öncede burada idiler ve yine hırsızlık yapmışlardı yüz yıl sonra yine heykellerimiz çalıyor veya çalınmasına göz yumuyorlar, israilin filistini vurmasında almanlar yahudilerin yanında yer alıyor, yahudi dostu almanlarıa bir daha urfada kazı yaptırmamak lazım

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com