Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Kızıltepe'de ekilen soya fasulyesi umut veriyor

Kızıltepe'de ekilen soya fasulyesi umut veriyor

Kızıltepe ovasında birinci ürün olarak ekilen soya fasulyesi, çiftçilere umut verirken buğday ve mısıra alternatif ürün olacağı bekleniyor.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2015 Çarşamba 13:37
Kızıltepe'de ekilen soya fasulyesi umut veriyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde birinci ürün olarak ekilen soya fasulyesi, buğday ve mısıra alternatif ürün olması bekleniyor.

Kızıltepe’nin (Qoser) Altıntoprak (Girbeşk) köyünde ilk defa birinci ürün olarak ekilen soya fasulyesinden dekar başına 550 -600 kilo mahsul bekleniyor. İlçe genelinde ise birinci ürün olarak 3 bin dekar soya fasulyesi ekildi.

Kızıltepe Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Nevaf Kalkan, tarlada ürünü incelediğini ve dekar başına 550 -600 kilo mahsul beklediğini belirterek, beklenilen ürün alındığı takdirde soyanın, buğday ve mısıra alternatif olabileceğini söyledi.

Kalkan, “İlçemizin Antıntoprak köyünde çiftçimiz Abdülmelik Timurağaoğlu’nun tarlasında ekilmiş olan birinci ürün soya da kontroller yaptık. Yapılan kontrollerde ümit verici bir netice bekliyoruz. Yaptığımız ön incelemede dekardan 550 -600 kilogramlık ürün bekliyoruz. Soyadan bu ürün alındığı takdirde, buğday ve mısıra alternatif olabilecek bir ürün olur diye düşünüyoruz.” dedi.

Soya mahsulünde az bir alt gübreyle ürün alınabildiğini vurgulayan Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: “Soya mahsulünün pazarlanması konusunda geçen yıllarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Fiyatı çiftçiyi tatmin edecek bir seviyeye geldiği takdirde alternatif ürün olacaktır. Gelişmesi konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Soyadaki en önemli unsur girdi maliyetinin az olmasıdır. Özellikle az bir taban gübreyle üst gübre kullanılmadan iyi bir ürün alınabilmektedir.”

Kızıltepe genelinde birinci ürün olarak 3 bin dekar soya fasulyesinin ekildiğini belirten Kalkan, “İlçemizdeki verim ortalamaları diğer bölgelerden daha iyi bir netice vermektedir. Yapılan denemelerden geçmiş yıllarda ikinci üründe 300-350 kilogram ürün almıştık. Soyayı birinci ürün olarak ilk defa ekmiş bulunuyoruz. Kızıltepe genelinde 3 bin dekar soya mahsulü ekildi.” dedi. (Mehmet Aslan-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com