Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kızıltepe ovasında mısır dane kaybı denetimi yapıldı

Kızıltepe ovasında mısır dane kaybı denetimi yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kızıltepe İlçe Müdürlüğü tarafından, tarlalarda 2' inci ürün mısır hasadındaki dane kaybını denetledi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2015 Cuma 07:52
Kızıltepe ovasında mısır dane kaybı denetimi yapıldı

Mezopotamya bölgesinin en verimli ve bereketli topraklarının bulunduğu Kızıltepe ovasında 2’ inci ürün olarak ekilen mısır hasadının biçilmesine devam ediliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kızıltepe İlçe Müdürü Nevaf Kalkan, Kızıltepe ilçesi Doyuran (Tiltiém) mahallesinde (köyü) biçilen 2’ inci ürün mısır hasadında dane kaybının olup olmadığını öğrenmek için tarlada incelemede bulundu.

Yapılan incelemenin ardından  İlke Haber Ajansına (İLKHA) bilgi veren Kalkan, az bir verim kaybının olduğunu vurgulayarak, ürün kaybını  mümkün olduğu kadar aşağı düzeye çekmeye çalıştıklarını belirtti.

Kaybedilen verimin milli servet olduğuna dikkat çeken Kalkan, “ Kızıltepe’de mısır hasadı devam ediyor. Gıda Tarım ve hayvancılık ilçe müdürlüğü olarak biçerdöverlerin dane verim kaybının en düşük düzeyde olabilmesi için kontrollerimize devam ediyoruz. Yapılan kontrollerde az bir verim kaybımız var. Bu verim kaybı milli servettir. Mümkün olduğu kadar aşağı düzeye çekmeye çalışıyoruz. Gerek biçerdöver operatörlerimiz olsun, gerek teknik elemanlarımızın çabalarıyla bunu başaracağımıza inanıyoruz. Genel olarak mısırdaki verim iyidir.” dedi.

Biçerdöver operatörü Tarık Bayruk ise günde ortalama 80 ile 100 hektar arasında mısır biçtiğini belirterek, ellerinden geldiği kadar dane kaybını önlediklerini söyledi. (Mehmet Aslan-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Teknokentlere Geçişlerde Akademik Başarı Söyleşisi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com