Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kızılay: Alınan kanlar üzerinden bir gelir elde edilmiyor

Kızılay: Alınan kanlar üzerinden bir gelir elde edilmiyor

Hasta ve hasta yakınlarının kan ihtiyacı konusunda para talep edildiği duyumları üzerine açıklama yapan Kızılay Batman Şubesi, alınan kanlar üzerinden bir gelir elde edilmediğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2014 Perşembe 09:20
Kızılay: Alınan kanlar üzerinden bir gelir elde edilmiyor

Son zamanlarda hasta ve hasta yakınlarının kan ihtiyacı konusunda para talep edildiği duyumları üzerine Kızılay Batman Şube Başkanı Sabahattin Tezdiğ yazılı basın açıklama yaptı.

2005'ten beri  bin 530  hastane ile kan temini konusunda protokol imzalandığı belirtilerek bu hastanelerin kan talepleri Türk Kızılay'ı tarafından temin edilerek direk hastanelere ulaştırıldığı, hasta ve hasta yakınlarının bu işlemlerle uğraşmak zorunda kalmadığı ifade edildiği belirtildi. Kanla ilgili Kızılay'ın yaptığı bütün çalışmaların Sağlık Bakanlığı'nın denetimi ve direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Tezdiğ: "Kan ile ilgili ücretler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte ve Sağlık Uygulama Tebliği ile Resmi Gazetede yayınlanmaktadır. Bu ücretler kan alımı ve kullanıma hazır hale getirilmesi için kullanılan kit, testler ve diğer işlemler için kullanılan malzeme vb. giderler göz önüne alınarak belirlenmektedir. Kan ürünlerinin temini sonucu ücretler SGK tarafından karşılanmakta ve hastalara yansıtılmamaktadır." diye konuştu.

Kurumlarına bağlı kan bağışı merkezlerinde kanların direk hastanelere gönderilmekte olduğunu kaydeden Başkan Tezdiğ, SGK'nın belirlemiş olduğu ücretlerin ise SGK ve hastanelerden tahsil edildiğini yineledi.

"Kurumumuz tarafından alınan kanlar üzerinden bir gelir elde edilmemektedir" diyen Başkan Tezdiğ, ücretlerin kan alımı ve bu kanların kullanıma uygun hale getirilebilmesi için kullanıldığını, Kızılay'ın kan bağışı ile ilgili çalışmalarında parasal anlamda  maddi destek alınmadığını ileri sürdü.  (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

227 hakim ve savcının ihraç edildi-İşte ihraç edilenlerin isim listesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com