Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASI MERKEZİ AÇILDI

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASI MERKEZİ AÇILDI

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2011 Salı 18:44
KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASI MERKEZİ AÇILDI


 

 Kız Çocuklarının Okullaşması amacıyla 2 yıl boyunca 43 ili kapsayan projenin merkezi Şanlıurfa'daki Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde açıldı.  Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen projede eğitimin kalitesinin artırılması, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağların güçlendirilmesi ve özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarının artırılmasını daha geniş bir çerçevede ele alan bu projeyle insan kaynaklarına yatırımın artırılması hedefleniyor.

 

Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde Açılış Programında konuşan AB Türkiye Delegasyon Müsteşarı Javier Menendez Banilla Şanlıurfa'da böyle bir merkez açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. J.M. Banilla, AB'de kız çocuklarının okullaşması konusunu önemli olduğunu belirterek, nüfusun yarısını bu tür çalışmaların dışında bırakılması halinde bölgenin tam manasıyla kalkınmasından bahsedilemeyeceğini belirtti.

 

Projenin 3 temel amacını ifade eden Banilla,'' İlk olarak kızların okullaşmasıyla ilgili hem orta öğretimde hemde mesleki eğitim ve öğretimde desteklenmeye devam edilmesi. İkinci olarak zorunlu eğitimin tamamlanmasının ardından okuldan ayrılmaların azaltılması, üçüncü olarak da özellikle kızların okullaştırılmasıyla ilgili olarak veli ve ailelerde bilinçlendirme sağlanması ve bilinçlendirmenin arttırılması'' dedi.

 

''Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranlarının arttırılması'' projesinin 16 milyon Euro'luk bir bütçeye sahip olduğunu ifade eden Javier Menendez Banilla proje kapsamında içinde 89 farklı hibelerin olduğu bileşen, tedarik bileşeni ve açılışı yapılan merkezinde bulunduğu teknik destek bileşeni olduğunu kaydetti.

 

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş ise yaptığı konuşmada kızların okullaştırılması projesini önemsediklerini ve benimsediklerini ifade etti. Ramazan Seçilmiş, Şanlıurfa Valiliği olarak kızların okullaşması üzerinde yoğun çaba gösterildiğini belirterek, kızlarımızın okullaşması konusunda özveriyle ve hassasiyetle çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından merkezin açılışı Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Belçika Büyükelçisi Pool De Witte, AB Türkiye Delegasyon Müsteşarı Javier Menendez Banilla, Harran Üniversitesi Rektörü İ Halil Mutlu tarafından yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan MYO’da Eğitim ve Motivasyon Konulu Konferans

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com