Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kıvrıkoğlu Balyoz sanığı muvazzaflar için devrede

Kıvrıkoğlu Balyoz sanığı muvazzaflar için devrede

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2011 Pazartesi 10:26
Kıvrıkoğlu Balyoz sanığı muvazzaflar için devrede

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Kıvrıkoğlu, Balyoz'dan tutuklu muvazzafları kurtarmak için Karargah'ta toplantı düzenlediğ iddia edildi. Toplantıya askeri hakimler de katıldı.

Yenişafak'ın haberine göre; Balyoz darbe planı davasında tutuklu bulunan muvazzaf subaylar için Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu devrede. Kıvrıkoğlu'nun, muvazzafların serbest kalmasını sağlayacak hukuki düzenlemelerin ele alınması amacıyla toplantı yapılması talimatı verdiği ortaya çıktı. Genelkurmay bünyesinde gerçekleşen toplantının ilki 19 Ağustos'ta gerçekleşti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu'nun Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan ve Hasdal Cezaevi'nde bulunan muvazzaf subayların serbest bırakılmasını sağlayacak hukuki girişimlerin ele alınması amacıyla bir toplantı talimatı verdiği belirlendi.

19 Ağustos'ta Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde gerçekleştirilen toplantıya, Genelkurmay Adli Müşavir Vekili Albay Şakir Aytaş, Kara Kuvvetleri Adli Müşaviri Albay Ahmet Vurucu, Jandarma Adli Müşaviri Yüzbaşı Hakan Kandemir, Hava Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden ise Hakim Üsteğmen Özkan Doğu katıldı.

Muvazzaf subayların serbest bırakılmasını sağlayacak hukuki düzenlemeler üzerine bir çalıştay olarak gerçekleştirilen toplantıya, Genelkurmay Adli Müşavirliği, Kara, Hava ve Jandarma Komutanlığı'nın temsilcilerinin yanı sıra dışarıdan da şu isimler katıldı: Hasdal'da tutuklu bulunan Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'ya yakınlığı ile bilinen Hakim Yüzbaşı Kurtuluş Kaya ve Hakim Binbaşı Doğan Doğan Uysal.

İLK YOL: TUTUKLULUK SÜRESİ

Balyoz tutuklularının serbest kalmasını sağlayacak CMK'da yapılacak değişikliklerin ele alındığı öğrenilen toplantıda, ilk yol olarak tutukluluk sürelerinin kısaltılması teklif edildi. Ancak böyle bir değişiklik sonrasında tahliyesi gündeme gelecek PKK terör örgütü ve Hizbullah sanıklarının durumunun endişelere sebep olduğu belirtiliyor.

Toplantıda "Hükümete 250. Madde ile yetkili özel savcılıkların kaldırılmasıyla ilgili baskı yapılması" ikinci yol ve son çare olarak benimsendi. 250. Madde ile yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması fikrini ilk kez YARSAV gündeme getirmiş, CHP de bu konuda önemli destek sağlamıştı.

EKİBİN BAŞKANI ÇUBUKLU'NUN YERİNE

Hakim Albay Şakir Aytaş başkanlığındaki ekibin 1 haftadır ceza kanunda yapılması gerekli değişiklikler üzerindeki hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenildi. "İnternet Andıcı" davasından tutuklanan ve hakkındaki suçlamalar nedeniyle uzun süre tutukluğunun sürmesi beklenen Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun yerine Aytaş'ın Adli Müşavir olarak atanması bekleniyor.

Org. Kıvrıkoğlu'nun Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'le görüştüğü ve öncelikli sorunlarının cezaevinde tutuklu bulunan personelin serbest bırakılmasını sağlayacak çalışmalara başlamak olduğunu söylediği iddia edildi. Ancak Kıvrıkoğlu'nun talimatıyla kurulan ekipten ve çalışmalarından Özel'in bilgisi olup olmadığı ise bilinmiyor.

YENİŞAFAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com