Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Kitap Değil! Yaşayan Tarih Dede

Kitap Değil! Yaşayan Tarih Dede

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Ayhan (Mızıble jorın) köyünde yaşayan 82 yaşındaki Şono Beşaltı, yaşayan tarih gibi. Aşiretler konusunda bildikleri tarih kitaplarında bile yok. Aşiretler konusunda kafasında soru işaretleri olan benim yanıma gelsin.” Dedi.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2012 Çarşamba 22:01
Kitap Değil! Yaşayan Tarih Dede

Konumuz aşiretler olduğu zaman kimse benimle tartışamaz, diyen Şono Beşaltı, “Aşiretler konusuna çok meraklı olduğum için 15 yaşındayken 110 yaşındaki dedemden bölgemizdeki aşiretler konusunda bilgiler aldım. Tarih kitaplarında aşiretler konusunda yazılmış çok yanlış şeyler tespit ettim. Şanlıurfa ilinde, ilçelerinde, köylerinde, Güneydoğu ve Suriye’nin kuzeyinde kaç tane aşiret var, bu aşiretler hangileridir, kaç köyleri var, aşiret reisleri kimdir. Aşiretlerin nüfusları ne kadardır, hepsini bilirim. Geçmişte bu aşiretler birbirleriyle nasıl bir ilişkileri nasıl olmuş konularında bilinmeyen birçok şeyi bilirim." Dedi.
Dedem öldükten sonra Şanlıurfa, Güneydoğu ve Suriye’deki aşiretleri gidip yerinde detaylı inceledim. Bilinmeyen yeni bilgiler öğrendim. Birçok aşiretin bir kolu Suriye’dedir. Hangi ilimizin hangi ilçesinde hangi aşiretler var hepsini bilirim. Diyen Beşaltı, Örneğin Şanlıurfa Suruç ilçesinde Bijan, Dınan, Şeddan aşiretleri bunların Suruç’taki köyleri aşiret reisleri kimlerdi. Suruç’ta ve Suriye’de kaç köyleri var. Hangi aşiretin nüfusu ne kadar hepsini bilirim. Dedi.
Haber: Mehmet TEKÇE/ Balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Süleymaniyeli gençlere halı saha

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com