Advert
Advert
Advert

'Kitap alıyor fakat okumuyoruz'

Son yıllarda Türkiye'de kitap alımında artış olduğunu belirten kitap evleri işletmecileri, bu oranın kitap okumaya yansımadığını, kitapların daha çok vitrinlerde aksesuar olarak kullanıldığını belirttiler.

'Kitap alıyor fakat okumuyoruz'
'Kitap alıyor fakat okumuyoruz'

Van’daki kitap evleri işletmecileri, son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi bölgede de kitap alımı noktasında artış olduğunu, fakat kitapların okuma isteğinden çok vitrinlere aksesuar olarak alındığını ifade ettiler.

Van’daki kitap evleri işletmecileri, kitap alımlarının geçmişe göre daha iyi olduğunu ancak insanların düzenli kitap okumada gerekli çabayı göstermediğini vurguluyor.

Okulların açılmasıyla birlikte halkın daha çok kırtasiye malzemelerine yöneldiğini ifade eden kitapevi işletmecilerinden Kenan Yoksul, son yıllarda kitap alımlarında artış olduğunu, fakat bunun okuma oranlarına yansımadığını belirtti.

Özellikle daha çok tefsir kitaplarına rağbet olduğunu aktaran Yoksul,  kaynak kitapların yanı sıra her yaş grubuna hitap eden roman ve genel kültür kitaplarının da alıcı bulduğunu söyledi.

Kitap fiyatlarında artış yaşandığına bu sebeple de okuyucuların, özellikle de batıda e-kitaplara yöneldiğine dikkat çeken Yoksul, “Elektronik kitapların baskılı kitapların yerini tutacağı düşüncesinde değiliz. Kitap fiyatlarının artması da kâğıdın dolara endeksli olmasından kaynaklanıyor. Yayınevleri de buna paralel kitap fiyatlarına zam yapıyor.” dedi.

Bölgede yaşanan çatışmaların kitap satışlarına yansıdığını ifade eden bir başak kitap evi işletmecisi Adnan Yılmaz ise “Kitap alımı geçmiş yıllara göre daha iyi durumdaydı ancak bölgede yaşanan çatışma sürecinden dolayı kitap satışları da gerilemeye başladı.” diye konuştu. (Murat Dalgın, Yılmaz Sönmez-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu