Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Kısaslılar Hz Ali'yi Andı

Kısaslılar Hz Ali'yi Andı

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2011 Pazartesi 21:58
Kısaslılar  Hz Ali'yi Andı

Hz. Ali (ks) şehit edilişinin 1350’nci yılında tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye ve Şanlıurfa’da da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

 

Dördüncü Hz Ali’nin şehadet yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa’nın Kısas Beldesi’nde Alevi Kültür Dernekleri Şubesi tarafından cem töreni düzenlendi. Alevi canların çoğunlukta yaşadığı Kısas Beldesi’ndeki Cem Evi’nde yapılan ceme çok sayıda vatandaş katıldı. Zaman zaman duygulu anların yaşandığı ortamda bir konuşma yapan Alevi Kültür dernekleri Şanlıurfa Şubesi Başkanı Kemal Atalar, Hz. Ali’nin o dönemde halkın kurtuluşu adına muaviyenin ve As Oğlu Amr’ın öldürülmesi, yani katline fetva verildiğini belirterek, “Hz. Ali’nin öldürülmesinde mülcem oğlunu tay ettiler. Diğerlerine de bir başkasını tayin ettiler. Ama, ne hikmetse Hz. Ali dışındaki muaviye ve As oğlu Amr’ın öldürülme işlemleri engellenmiş hicri 661 yılının Ramazan ayının 19. Gününde yani 1350 yıl önce Şah-ı Merdan Ali evinden çıkarken arkadan, daha önceden planlanmış olduğu üzere Mülcem oğlu kılıç darbesiyle yaralanmasına ve bilahare de Ramazan ayının 21. Günü 63 yaşında o ulvi, Allah’ın Arslanı hakka yürümüştür” dedi.

 

“Biz Alevi-Bektaşi inancında olanlar Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin 73 millete bir nazarla bakan ve her şeyin hoşgörü ve insan sevgisine odaklandığı bir inancın kutsiyetine biat etmişiz” diyen Atalar, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bizlerin hiç kimseye karşı kavgası ve husumeti yoktur. Bizlere karşı da kin ve husumetin olmasını istemiyoruz. Yani: Emevi zihniyeti taşıyan ve sadece ülkede devletin istediği kalıplarda insan olmak, yani; devletin Alevisi olmak olgusunu istemiyoruz. Bizler inancımızı devletin atadığı paralı ulemalar ve Ebu-Suut Efendi zihniyetli insanların yazdığı belgelerden ve Sünni İslam inancına göre hazırlattırılmış olan din kitaplarından öğrenmek istemiyoruz. Bizler cem evlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesini ve devletin diğer ibadethanelere uyguladıkları yasal düzenlemelerin aynısının uygulanmasını istiyoruz. Bizlerin ötekileştirilmeden, asimile edilmeden diğer inanç ve dillerle birlikte karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü kuralları içerisinde haklarımıza saygılı olunmasını ve bu taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz” dedi

 

Alevi Kültür Dernekleri Şubesi Başkanı Kemal Atalar’ın konuşmanın ardından Alevilerin özgü ibadet şekli olan 12 hizmet yapıldı. Daha sonra ise vatandaşlara lokma ikram edildi.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Nihayet Eyüp Nebi makamına el attılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com