Advert
Advert
Advert

"Kış mevsiminde bol pekmez ve cevizli sucuk tüketin"

Pestil ve cevizli sucuğun kış aylarının besin kaynağı olduğunu belirten aktarlar bu besinlerin kış mevsiminde bol tüketilmesi gerektiğini belirtiler.

Kış mevsiminin besin kaynağı olan cevizli sucuk ve pestilin mevsimsel hastalıklara karşı bol bol tüketilmesi gerektiğini belirten aktarlar; pekmez, pestil ve cevizli sucuğun enerji kaynağı olduğunu söylediler.

Pekmez, pestil ve cevizli sucuğun enerji kaynağı olduğunu ifade eden aktarlar, pekmez ve cevizin; kansızlık, halsizlik, zayıflık ve ishale iyi geldiğini belirterek pekmez, pestil, ceviz, üzüm şırası, cevizli sucuk ve bulgurdan yapılan tarhananın kış aylarının vazgeçilmez enerji kaynağı olduğunu söylediler.

Kış aylarının enerji kaynağı olan pekmez ve cevizli sucuğun birçok hastalığa deva olduğunun altını çizen aktar Mehmet Dağgülü, "Pekmezli sucuk kış aylarında tüketilen bir besin kaynağıdır. Yöresel ürünlerimiz olan pekmezli sucuklar üzüm şırası ve cevizden yapılır. Kış aylarında tüketilmesindeki amaç sıcak tutma özeliğine sahiptir. Besin değeri yüksek olan pekmez sucuğun faydaları sayılmakla bitilmez. Kışın bol pekmez, pestil ve cevizli sucuk tüketilmesinde fayda vardır. Özelikle pekmez içemeyen çocuklara aileler pekmezli sucuğu yedirerek onların sağlıklı bir şekilde yetişmesine, kış aylarının soğuk ve enfeksiyonlarına karşı koruyabilirler."dedi.

Pekmez ve cevizli sucuğun kansızlığı giderdiğini sözlerine ekleyen Dağgülü, "Bu ürünler yüksek oranda ve sindirim gerektirmeyen şeker içermesi ve hızla kana geçmesi nedeniyle enerji kaynağıdır. Hızlı enerji sağlaması bu ürünleri yoğun aktivite içinde olan sporcular, gençler ve ağır işçiler için ideal enerji kaynağı konumuna getirmektedir. Ayrıca demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin oldukları için bu gıdalar kansızlığın giderilmesinde etkilidir."ifadelerini kullandı. (Mustafa Kaynak / Yunus Sırat - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu