Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Kırık karne kırık kalplere dönüşmesin

Kırık karne kırık kalplere dönüşmesin

İlk ve Orta öğretim okullarında okuyan öğrenciler 24 Ocak Cuma günü karnelerini alacaklar.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2014 Salı 23:49
Kırık karne kırık kalplere dönüşmesin

Özel Çağlayan İlkokulu ve ortaokulu Psikolojik danışman ve rehberi Zafer Kurt, yarıyıl tatili ile ilgili öğrenci ve velilere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Karne notları ne olursa olsun öncelikle bütün öğrencileri sabırla okula devam etmelerinden dolayı tebrik etmek gerekiyor. Öncelikle karnenin sadece okul başarısını gösterdiğini; insanlığa dair iyilik, yardımseverlik gibi değerleri ölçmediğini bilmek gerekir. Elinizdeki karneyi değerlendirirken, bu karneyi getiren çocuğunuzun kırılgan bir kalbi olduğunu, güzel niyetler taşıyan bir yüreği bulunduğunu, cesarete muhtaç bir ruhu olduğunu dikkate almalıyız.

Karnedeki durumla ilgili çocuğumuzla bir görüş alışverişi yapılmalı, eksik taraflar varsa onunla ilgili bir planlama yapılarak bu doğrultudan hareket edilmelidir. Karne değerlendirmesi hesaba çekme ve sorgulamaya dönüşmemelidir. Çocuklarımıza karşı kesinlikle psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanmamalıdır. Kırık notlara karşı velilerimiz çocuklarına yol gösterici ve yüreklendirici ifadeler kullanmalı. Biz inanıyoruz ki, kırılmış bir çocuk kalbi, kırık bir karneden daha üzücüdür. Karneyi değerlendirmeye kırık notlardan değil, iyi olan notlardan başlayalım. Beden, resim, müzik gibi dersleri gereksiz görmekten kaçınıp,‘’Beden, resim, müzik gibi derslerin ‘beş’. Tebrik ederim. Bunlar harika notlar.” gibi karnenin olumlu yönleri ile değerlendirmeye başlanmalı.

Veliler mükemmeliyetçi bir tutumdan uzak durup “Neden beş değil?” diye sormak yerine “Evet, ‘dört’ güzel bir not. Sence bunu ikinci dönem ‘beş’ yapabilir miyiz?” gibi sorularla çocuklarımızın moral ve motivasyonunu artırmalıyız.

Bunun yanında tatil sportif aktivitelerde bulunarak, kitap okuyarak ve yakın akraba ve dostlar ziyaret edilerek geçirilebilir. Tatilde öğrencilerin oyuna ayırdıkları zaman kadar okumaya da vakit ayırmaları gerektiği unutulmamalıdır. “Öğrenme kayıplarına engel olunmalıdır. Böylece hem başarısızlığın önüne geçilmiş olur, hem de öğrencilerimiz dinlenme fırsatı bulmuş olur. Bu konuda iyi hazırlanmış tatil kitapları ve yardımcı kitaplar yararlı olacaktır. Ayrıca bilgisayar ve televizyon seyretme konusunda veliler ve öğrenciler, öğretmenlerin tavsiyelerine uymalı. Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen boş zamanın dinlenmekten çok yorgunluk meydana getireceği unutulmamalıdır. ”şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa’da 129 öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığından ödül

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com