Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Kırgızistan karıştı

Kırgızistan karıştı

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2010 Çarşamba 17:46
Kırgızistan karıştı

Kırgızistan'da muhalefetin dün başlattığı gösteriler büyüyor. Hükümet karşıtlarıyla polis arasındaki çatışmalar 2. gününde başkent Bişkek'e de sıçradı.

Ala Too meydanından ve Devlet Başkanlığı binası önünden dağılmayan binlerce gösterici, belli aralıklarla Devlet Başkanlığı binasının demirlerini zorluyor.

Polis ile göstericiler arasında yaşanan olaylar sonucu en az 9 kişinin öldüğü belirtiliyor.
 
Devlet Başkanlığı binasının önünde meydana gelen çatışmaların şehir merkezine doğru yayıldığı açıklanırken, elektrik, su, gaz ve gıdaya yapılan zamları protesto eden göstericilerin Kırgızistan Devlet Televizyonunu da işgal ettiği ifade edildi. 

Çok sayıda otomobili ateşe veren göstericilerin polis araçlarını da yakmaya çalıştığı belirtilirken, olağanüstü hal ilan edilen ülkede gösteri ve çatışmaların devam ettiği kaydedildi. 

BAKAN ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI

Bazı kaynaklara göre göstericler olaylarda İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'i döverek öldürdüğü, Başbakan Birinci Yardımcısı Akılbek Caparov'u rehin aldığı, Tarım Bakanı İskenderbek Aydaraliyev'in ise rehin alındıktan sonra akrabaları tarafından kurtarıldığı iddia edildi.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Kırgızistan meclisinin tavsiyesi doğrultusunda ülkede olağanüstü hal ilan edildiği bildirildi.

Talas kenti ile Narın, Issık Göl ve Bişkek çevresindeki ilçe ve kentlerin muhaliflerin kontrolünde bulunduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in istifasını isteyen binlerce protestocu dün de Talas kentinde Bakiyev'in istifası talebiyle gösteri yapmıştı. Protestocular, eyalet valisini bir süre rehin almıştı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE ET
Göstericiler, Cumhurbaşkanı Bakiyev'den yolsuzlukla mücadele etmesini, hükümetteki önemli görevlerden akrabalarını almasını ve kamu hizmeti vergilerini kaldırmasını istiyor.

Kırgızistan'da 2005 yılındaki gösteriler, dönemin Cumhurbaşkanı Akayev'in istifasıyla sonuçlanmıştı.

Paniğin hakim olduğu başkentte halk dükkanları boşaltıyor, trafik, olay bölgesi civarında kilitlendi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İran'da neler oluyor? Devrim muhafızları karargahı ateşe verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com