Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kimya ihracatı, otomotiv sektörünü solladı

Kimya ihracatı, otomotiv sektörünü solladı

Kimya ihracatı, Ağustos'ta 1 milyar 435 milyon dolarlık ihracatla hazır giyim ve konfeksiyonunun ardından ikinci sıraya yükseldi.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 11:44
Kimya ihracatı, otomotiv sektörünü solladı

 Kimya ihracatı, Ağustos ayında otomotivi geride bırakarak, 1 milyar 435 milyon dolarlık ihracatla hazır giyim ve konfeksiyonunun ardından ikinci sırada yer aldı. Uzun bir aradan sonra otomotiv sektörünü geride bırakmayı başaran kimyanın yılın sekiz ayındaki ihracatı da yüzde 3,65 arttı ve 11 milyar 936 milyon dolara yükseldi.

İhracatlarını hızla artırmaya devam eden kimyacılar, geride bıraktığımız ay en fazla Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Almanya, Rusya, İtalya, İran, Malta, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya’ya ihracat yaptı. AB’deki toparlanmanın ihracatı desteklediği Ağustos ayında İtalya’ya yüzde 74 İspanya’ya ise yüzde 75 oranında artış dikkat çekti. Suudi Arabistan ise yüzde 562’lik rekor ihracat artışıyla 84 milyon dolara ulaştı.

2014 yılının sekiz aylık döneminde 11 milyar 936 milyon dolarlık kimya ihracatında ilk 10 ülke; Irak, Mısır, Almanya, Malta, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran, Azerbaycan-Nahcivan ve İspanya olarak sıralandı. Bu dönemde Irak’a yüzde 10, Mısır’a olan kimya ihracatı ise yüzde 47 oranında azalırken; Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan kimya ihracatı yüzde 92 arttı ve 445 milyon dolara yükseldi.


İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün Ağustos ayı performansını değerlendirerek şunları söyledi:  “Kimya sektörümüz Ağustos ayında hazır giyim ve konfeksiyonunun ardından ikinci sırada yer aldı. İhracatımızda jeopolitik riskler sürüyor. Diğer yandan Avrupa Birliği gerek Türkiye ihracatından gerekse kimya ihracatından önemli bir pay alıyor. Özellikle İngiltere, İspanya, Yunanistan gibi ülkelere ihracat artışımız devam ediyor. Ancak önümüzdeki dönem oldukça kritik. AB’nin lokomotifi ve ülkemizin en büyük ticaret partneri olan Almanya’da sanayinin daralması gelecek aylarda Türkiye ekonomisine yansıyabilir.” (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com