Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kılıçoğlu “ Taşeron Firmaları Göz Ardı Edilemez”

Kılıçoğlu “ Taşeron Firmaları Göz Ardı Edilemez”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu, yaptığı açıklamada “Taşeron işçilerin kadroya alınmasında taşeron firmalarının göz ardı edilmesinin “telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğuracağını” söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2016 Salı 12:21
Kılıçoğlu “ Taşeron Firmaları Göz Ardı Edilemez”

Kadir Kılıçoğlu, taşeron işçilerin kadroya alınması kararının ve basına yansıyan taslağın taşeron şirketlerini, bu şirketlerin bünyesinde çalışan işçileri, bankaları, bu sektöre bağlı olarak çalışan diğer sektör işletmelerini de olumsuz etkileyeceğini ifade ederek “Türkiye Genelinde 15 yaş üstü işsiz sayısı 3 milyon 57 bin kişi olduğu, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin yasanın yürürlüğe girmesi durumunda halihazırda çalışan mevcut 720.000 taşeron işçisinden en az 150-200 bin işçinin gerekli şartları taşımadığından işlerine son verileceği bunun yanı sıra Türkiye genelinde sayıları 25 bini bulan taşeron şirketlerinin bünyesinde çalışan 150 binin üzerinde ki işçilerin de işsiz kalacağı ve bu durumun Türkiye de işsizlik oranını ciddi şekilde arttıracağı anlaşıldığından bu konunun tarafları ile konuşularak çözüme gidilmesinde yarar olacağı kanaatindeyim” dedi.
“Sektör yasa çıkmadan etkilendi”
Kadir Kılıçoğlu şöyle devam etti “Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın taşeron işçilerinin kadroya alınacağına ilişkin açıklamalarının hemen ardından sektör firmalarının bankacılık işlemlerini kilitlenmiş, krediler geri çağırılmaya başlanmış, sözleşme yapmak üzere olduğumuz işlerle ilgili teminat mektupları verilmemeye başlanmıştır ve sektör daha ortada bir yasa olmadan mağduriyetler başlanmıştır.
“Önce pilot ilde denensin”
Türkiye genelinde 720.000 taşeron işçiyi, 25 bin firmayı ve dolaylı olarak 4 milyon insanı ilgilendiren bir yasanın öncelikle pilot bir ilde denenmesini, uygulamanın başarılı olması durumunda tüm Türkiye genelinde uygulamaya sokulmasının daha uygun olacağı. Ve uygulamanın artı ve eksilerinin bu şekilde daha iyi tespit edileceğini ve sektör çalışanlarına da bir sürenin verilmiş olacağından mağduriyetin en asgariye indirilmesi sağlanmış olacaktır”.
Kılıçoğlu, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü “Türkiye genelinde 25 bin şirketin bulunduğu bir sektörün bir anda ortadan kaldırılmasının telafisi güç ve imkânsız sonuçlar doğuracağı anlaşıldığından öncelikle sektör şirketlerinin nefes alabilmesi için süre verilmesi gerektiği, mevcut sözleşmelerinin devam edeceğine ilişkin acil açıklama yapılması gerektiği, mevcut şirketlerin değer kaybının önlenmesi için düzenlemeler yapılması gerektiği ve bu yasanın pilot bölge ile başlanılması gerektiği anlaşıldığından adımların bu doğrultuda atılmasının ülkemiz için, sektör çalışanlarımız için daha uygun olacaktır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği değişti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com