Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Kılıçlı minber geleneği Ceylanpınar'da yaşatılıyor

Kılıçlı minber geleneği Ceylanpınar'da yaşatılıyor

İslami bir gelenek olan kılıçlı minber Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Yeşilkubbe Camiinde yaşatılmaya devam ediliyor.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2015 Çarşamba 14:13
Kılıçlı minber geleneği Ceylanpınar'da yaşatılıyor

Ceylanpınar Yeni Mahallede bulunan Yeşilkubbe Camisinde bir tarih yaşatılıyor. Hem peygamber efendimizin sünneti hem de tarihi bir gelenek olan kılıçlı minber sadece Yeşilkubbe camisinde bulunuyor.

Türkiye’de tarihi bir gelenek olarak yaşatılmaya devam eden ve 1971 yılında bir hayırsever tarafından inşa edilen Yeşilkubbe Camisinin minberine kınında bulunan 2 adet kılıç yerleştirmiş.

Özellikle imamın minberde hutbe okurken sağında solunda kalan kılıçlar güzel bir görüntü oluşturuyor. Kılıçlı minber, özellikle camiye gelen bazı ziyaretçiler tarafından merakla seyrediliyor.

Konuyla ilgili açıklamada cami imamı Muhammed Arslan, şunları söyledi: “Kurtubi’nin rivayet etmiş olduğu bir hadisi şerifte Peygamber efendimiz (sav) hutbe verirken minberde zaman zaman kılıca zaman zaman da asaya dayanarak hutbe verirdi. Biz de terk edilmiş sünneti ihya etmek için minberimizde kılıç bulunduruyor ve hutbe verirken sünneti yerine getirmek için bazen elimizi kılıca dayayarak hutbe veriyoruz. Başka bir rivayette ise fetihle sonradan İslam ülkelerine dahil olan bölgelerde caminin minberlerinde kılıç bulunduruyorlardı bu asırlardır devam eden bir gelenektir. Çok az sayıdaki camide bulunuyor. Kılıçlı minber Ceylanpınar’da sadece bizim camide bulunuyor. (Mehmet Aslan - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Balıklıgöl platosundaki Döşeme camii’de çalışmalar durdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com