Reklamı Geç
Advert
Advert

Kılıçdaroğlu: Kaybeden bırakmalı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimlerde kaybetmesi durumuna bırakacağının sinyalini verdi.

Kılıçdaroğlu: Kaybeden bırakmalı!
Kılıçdaroğlu: Kaybeden bırakmalı!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun İngiltere seçimlerini örnek vererek, kaybedenlerin siyaseti bırakması çağrısına ilişkin soruya, “Kaybedenlerin bırakması demokratik kültür olarak doğru bir kültür” karşılığını verdi.

 (Başbakan Davutoğlu, tek başına iktidar olamaması durumunda genel başkanlığı bırakacağını açıklamıştı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da dün katıldığı bir televizyon programında 'barajı aşamazsak bırakırım' demişti.

 Abdulkadir Selvi'ye konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde kaybedenlerin siyaseti bırakması gerektiğini söyledi. Zonguldak gezisinin dönüşünde sorularımızı yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçimlerde partisinin yüzde 35 oy alacağı iddiasını tekrarladı. İşte Kılıçdaroğlu'nun sorularımıza verdiği yanıtlar:

Seçimlerde son düzlüğe girildi. Kampanyanızda değişiklik olacak mı?

Televizyon kampanyalarında bir değişiklik olacak. Takvim ayarlanıyor. Bu işin profesyonelleri tarafından herhalde yakında düğmeye basılacak.

Bu kampanyada CHP'den HDP'ye oy gittiği söyleniyor. Sizin tespitiniz ne yönde?

 CHP'den HDP'ye oy kayacağını düşünmüyorum. Büyük ölçüde HDP'nin, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tabanından oy alacağını düşünüyorum. Tabi bunu zaman gösterecek. Bize yapılan çalışmalardan, bize gelen bilgiler böyle. Tabi sonuç ne olur bilemiyorum.

YÜZDE 35'TE İDDİALI

Meydanları gördükten sonra CHP'nin oy oranıyla ilgili yeniden revize etme gereği duydunuz mu?

 Yüzde 35 demiştim. Yine yüzde 35 rakamını tutturacağımızı düşünüyorum. Çünkü alanı görüyorum. Geçen seçimlerde bize biraz mesafeli olan ya da sempati duymayan veya şu ya da bu şekilde istikrar bozulmasın diye iktidar partisine oy veren bazı kesimler CHP'nin denenebileceğini, oy verilebileceğini düşünüyorlar.

İstikrar bozuldu herhalde…

İstikrar yok zaten. Çünkü hiç bir hedef tutmadı. Ne büyüme hedefi ne enflasyon hedefi ne kur hedefi ne işsizlik hedefi ne dış politika, ithalat-ihracat hedeflerinin hiçbiri tutmadı. Ortada bir istikrar yok zaten. Baktığınız zaman tümüyle istikrarsızlık hakim. Bunu sokaktaki vatandaş da görüyor. O nedenle yeni bir hükümet programına Türkiye'nin ihtiyacı var. Biz bunu yapabiliriz.

HDP'yi eleştirmemeniz bir eleştiri konusu oluyor. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?

 Dikkat ederseniz hiçbir siyasi partiyi eleştirmiyorum. Tamamen pozitif bir söylem geliştirmeye özen gösteriyorum. HDP de bir muhalefet partisi. Muhalefetin de muhalefeti eleştirmesi çok sağlıklı bir yol değil. Ne HDP'yi ne MHP'yi ne Saadet'i doğrudan eleştirmiyoruz. İktidara da doğrudan bir eleştiri getirmiyoruz.

İngiltere seçimlerinden kıyasla Başbakan bir çağrı yaptı. Orada kaybedenler bıraktı sizde kaybederseniz bırakacak mısınız?

 Kaybedenlerin bırakması demokratik kültür olarak doğru bir kültür aslında.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi