Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kılıçdaroğlu: Bize bir koalisyon önerisi gelmedi

Kılıçdaroğlu: Bize bir koalisyon önerisi gelmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları ortak hükümet kurma görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, kendilerine bir koalisyon önerisi gelemediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2015 Perşembe 22:19
Kılıçdaroğlu: Bize bir koalisyon önerisi gelmedi

Koalisyon görüşmeleri kapsamında son kez bir araya gelen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ortak hükümet kurmak için anlaşamadı. Süreçle ilgili AK Parti Genel Merkezinde açıklama yapan Davutoğlu’ndan sonra Kılıçdaroğlu da kameraların karşısına geçti.

Koalisyon görüşmelerine ilişkin CHP Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Klıçdaroğlu, “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir, bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir." dedi.

Milli iradeye saygının gereği olarak koalisyon oluşturulması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Milli iradeye saygı şudur; milli irade, siyasal partiler arasında bir oy bölüşümü yapmışsa ve bir siyasal partiyi tek başına iktidara getirmemişse, liderlere düşen milli iradeye saygının gereği olarak, bir koalisyon oluşturmaktır. Eğer siz, 'Ben koalisyonu oluşturamıyorum, seçime gideceğim' derseniz, o zaman siz milli iradeden nasıl söz edeceksiniz? Bunun denenmesi gerekiyordu ve Türkiye'nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum."

Hükümet kurma görevi verilen liderin, hükümet kurulamaması halinde görevini iade etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa gereği en çok oyu alan partinin liderine görev verdikten sonra kendisi parlamentoda güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorsa, görevini götürüp iade edecektir. Aksi halde buna biz yetki gasbı deriz. Bu, demokrasiyi ve bizim teamüllerimizi zedeler. Çoğunluğu sağlayacak, güvenoyu alacak hükümet kuruyorsa elbette söyleyeceğimiz hiçbir şey yok. Ama 'Hem çoğunluğu sağlayamıyorum, güvenoyu alacak hükümet kuramıyorum ama götürüp de iade etmeyeceğim' derseniz o ahlaki değil."

Kılıçdaroğlu, " Türkiye kendi sorunlarını aşabilecek kapasiteye sahip bir ülkedir. Kendi ülkemize güvenelim, biz kendi ülkemize güveniyoruz. Sorunları çözebiliriz. Sorunları çözümsüz hale getiren siyaset kurumunun başındaki yöneticilerdir. Biz, halkımıza da güveniyoruz, halkın verdiği oyları da başımızın üzerinde taşıyoruz. Bundan sonraki takdir tümüyle yüce milletimize aittir, nasıl takdir ederlerse biz o takdire saygı duyacağız." diye konuştu. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com