Advert
Advert
Advert

Kıbrıs'ta ezan yasaklandı!

​Kıbrıs Lefke'de bir avukatın ezan sesinden rahatsız olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurması sonucunda mahkeme, ezanın yasaklanmasını onaylayarak skandal bir karara imza attı.

Kıbrıs'ta ezan yasaklandı!
Kıbrıs'ta ezan yasaklandı!

Lefke’de Avukat Feza Güzeloğlu’nun hoparlörden sabah ezanın okunmasının yasaklanması için mahkemeye yaptığı başvuru kabul edildi.

Avukat Güzeloğlu’nun başvurusun kabul eden mahkeme Lefke’de bulunan Şeyh Nazım (Orta Camii), Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii'de ezan okunmasını yasakladı.

Skandal karara neden olan Avukat Feza Güzeloğlu, mahkemeye açtığı davada gerekçe olarak ses yükseltici cihazlarla ezan okunmasının rahatsızlık verdiğini savundu.

Lefke’de sabah ezanının davanın sonuçlanacağı güne kadar okunmayacağı belirtildi.

KKTC Din İşleri Başkanı: “Ezan’ın susturulması asla söz konusu değildir”

Öte yandan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay yaptığı açıklama ile “KKTC'de ezan sesi sustu” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Atalay yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “KKTC’de din ile ilgili bütün uygulamalar, KKTC Din İşleri Başkanlığı Yasası çerçevesinden Din İşleri Başkanının yetki ve sorumluluğundadır. Vakıflar İdaresi veya başka bir kurumun dini konularda herhangi bir yetki ve sorumluluğu yoktur. Dolayısıyla böyle bir davada muhatap Din İşleri Başkanlığı olmalıdır.

Kamuoyunda kullanılan dilin ve yaklaşımların sağduyulu, vicdanları yaralamayacak nitelikte olması konusunda hepimizin hassas davranması en önemli arzumuzdur.

KKTC’de Ezan’ın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir.”

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır