Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Kâhta'da yıllardan beri sürdürülen bir gelenek: Kerge

Kâhta'da yıllardan beri sürdürülen bir gelenek: Kerge

Bağlardan toplanan üzümlerin kaynatılıp pekmez, pestil ve sucuğun elde edildiği bağbozumu (kerge) geleneği, Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde devam ettiriliyor.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2015 Pazar 16:05
Kâhta'da yıllardan beri sürdürülen bir gelenek: Kerge

Bağbozumu geleneğinde bağlarda toplanılan üzümler ezilip suyu kaynatılarak başta pekmez olmak üzere kışın bol bol tüketilen pestil ile badem ve cevizli sucuk elde ediliyor.

Yıllardan beri devam ettirilen bağbozumu (kerge) geleneği, sabahın erken saatlerinden başlayan çalışma ile üç dört gün boyunca sürüyor.

Adıyaman’da da devam ettirilen bu gelenek bu yıl da gerçekleşti. Üzüm üreticiliğiyle uğraşan Kâhta ilçesine bağlı Gökçe (Bırçiyan) köyü sakinleri, sabahın erken saatlerinde kalkarak bağlarda bulunan üzümleri toplayıp sandıklara yerleştiriyorlar.

Belli bir yerde kurulan çardağa getirilen üzümler ayrıştırıldıktan sonra çuvala konup eziliyor. Zahmetli olan ezme işleminden sonra elde edilen şire, kazanlara koyulup kaynatılıyor. Birkaç işlemden geçen kaynamanın sonunda oluşan pekmezden, pestil, ve sucuk elde ediliyor.

Yaklaşık üç-dört gün boyunca süren bağbozumu (kerge) köy halkınca toplu olarak ya da tek başına yapılıyor. Köy halkı arasında yardımlaşma ve sosyalleşmeyi sağlayan bağbozumu geleneği, gece sohbetleri ve şenliklerle devam ediyor.   (Aydın Evren - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com