Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Kestane tezgâhta 10 TL'ye kebabı 40 TL'ye satılıyor

Kestane tezgâhta 10 TL'ye kebabı 40 TL'ye satılıyor

​Kış mevsiminin vazgeçilmez yemişlerinden kestane, havaların yeni yeni soğumaya başladığı Adana'da da tezgâhlardaki yerini aldı. Kilosu 10 TL olan çiğ kestanenin kebabı ise 40 TL'den satılıyor.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 14:40
Kestane tezgâhta 10 TL'ye kebabı 40 TL'ye satılıyor

Havaların yeni yeni soğumaya başlamaya başladığı Adana’da kış meyvesi kestane pazar ve seyyar tezgâhlarında yerini aldı. Kalitesi ve büyüklüğüne göre kilosu 8-10 TL olan çiğ kestanenin kebabı ise 40 TL’yi buluyor.

Adana şehir merkezinde kestane satan Ahmet Kurt, çiğ kestaneyi 8 ila 10 TL’den sattıklarını belirtti. Kış mevsiminin geç geldiği Çukurova’da kestane mevsiminin de geç başladığını ifade eden Kurt, satışlarından ise memnun olduğunu söyledi. Adanalıların severek yediği kestane kebabının soba üzerinde yapıldığını dile getiren Kurt, apartmanlarda ise bunun mangal üzerine katılan saclar üzerinde yapılabildiğini söyledi.

Şehir merkezindeki tezgâhında kestane pişirip satan Hanefi Demir ise kestane kebabının 30-40 TL’ye satıldığını belirtti. Bir kilogram çiğ kestaneden 600 gram kadar kestane kebabı çıktığını ifade eden Demir,  “Havaların sıcak geçtiği Adana’da kestane sezonu yeni yeni başladı. Fiyatlar 40 TL olunca insanlar kilo ile değil tane ile alıyor.” dedi.

Kestanenin faydaları saymakla bitmiyor

Kestanenin adeta bir sağlık deposu olduğu biliniyor. Kestanenin hafıza eksikliğinde oldukça güçlü bir besin olduğunu belirten uzmanlar içerisinde fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum ve özellikle potasyum mineralleri ile B1, B2 ve C vitaminlerini barındıran kestanenin tüketilmesini tavsiye ediyor. Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini de düzenlediği belirtilen kestanenin ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı, içerisindeki lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olduğu ve kabızlığı önlediği vurgulanıyor. (Ayhan Kaya- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com