Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kesintiler yaşamı olumsuz etkiliyor

Kesintiler yaşamı olumsuz etkiliyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi vererek, Şanlıurfa’da elektrik kesintilerinin nedenlerini sordu.

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2014 Cuma 13:34
Kesintiler yaşamı olumsuz etkiliyor

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da Türkiye’nin en büyük enerji santralinin bulunduğunu belirten Ayhan, Bu durumun ilin ekonomisini etkilediğini, vatandaşın yaşamını tehdit eder noktaya geldiğini açıkladı.

Ayhan’ın, Şanlıurfa ilimizde elektrik kesintilerinin nedenleri nelerdir? diye başlayan soru önergesinde şunları sordu. “Atatürk barajı hidroelektrik santralinin yıllık elektrik üretimi kaç kw. Saattir?, Türkiye elektrik tüketiminde iller bazın da ilimiz Şanlıurfa’nın tükettiği enerji kaç kw. saattir? İlimizin tükettiği elektriğin yüzde kaçı Atatürk barajı hidroelektrik santralinden karşılanmaktadır?, Elektrik kesintilerinde alt ve üst yapı eksikliği, trafo kapasitelerinin yetersizliğinin payı ne kadardır? Bu eksiklerin giderilmesi hususun da DEDAŞ’ın taahhüt ettiği yenileme ve güçlendirme çalışması var mıdır? Bakanlığınızın bu çalışmaları denetlemesi söz konusu mudur? Elektrik kesintilerinde alt ve üst yapı eksikliği, trafo kapasitelerinin yetersizliğinin payı ne kadardır? Bu eksiklerin giderilmesi hususun da DEDAŞ’ın taahhüt ettiği yenileme ve güçlendirme çalışması var mıdır? Bakanlığınızın bu çalışmaları denetlemesi söz konusu mudur?, İlimizde, köylerde ve mahallelerde hangi periyotlarda elektrik kesintisine gidilmektedir? Bu kesintiler ne zamana kadar devam edecektir?, Elektrik kesintilerinin yaşanmasın da DEDAŞ’IN zamanın da gerekli tedbirleri almamış olmasının etkisi var mıdır? Şayet var ise her hangi bir yaptırım olacakmıdır?

Milletvekili Ayhan’ın soru önergesinde son olarak şu ifadeler yer aldı.

“İlimiz Şanlıurfa GAP’ın başkenti olarak bilinmektedir. Atatürk barajı Hidroelektrik santrali Avrupa ve Türkiye’nin en büyük santralidir. Dünyada da 5.sırada bulunmaktadır. Hidroelektrik santrali Türkiye elektrik ihtiyacının %20-sini karşılaya bilmektedir. Atatürk barajı hidroelektrik santrali ilimiz sınırları içerisin de yer almasına rağmen özellikle yaz ayların da ciddi enerji kesintileri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum ilin ekonomisini ticaretini, tarımını olumsuz yönde etkilemektedir. Özelikle yaz aylarının oldukça sıcak geçmesi sebebiyle elektrik kesintilerinin sık sık yaşanması vatandaşların yaşamını tehdit eder nokta ya getirmektedir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com