Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Kerbela olayından kendimize pay çıkarmalıyız"

"Kerbela olayından kendimize pay çıkarmalıyız"

Muharrem ayı dolayısıyla konuşan Abdülaziz Kutluay Hoca, Kerbela vakasını anlatırken Kufe halkının Hz. Hüseyin'e karşı yaptıkları ihanete dikkat çekerek "Kerbela olayına insani ve İslami geçmişimize bakıp ders çıkarmalıyız" dedi.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2014 Çarşamba 21:37

Muharrem ayı dolayısıyla  İlke Haber ajansına konuşan Abdülaziz Kutluay Hoca, Kerbela faciası ve Hz.Hüseyin’in şehadeti ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kutluay Hoca, Kerbela vakasını anlatırken Kufe halkının Hz. Hüseyin’e karşı yaptıkları ihanete dikkat çekerek, “Kerbela olayına insani ve İslami duruşumuza  bakıp ders çıkarmalıyız. Muharrem’in 10.cu günü deyince, hepimizin aklına gelen o hazin Kerbela faciası, şüphesiz ümmetin içini yakmaktadır. Yazılan on sekiz bin mektuba rağmen meydana gelen bu vaka, ümmet-i Muhammed’in yüz karasıdır. Önce binlerce mektup yazılıp Peygamberin torunu Kufe’ye çağrılmış, sonra ihanet edilerek hepsi kaçıp bir yana saklanmıştır. Böylelikle meydanı boş bulan Yezidi’n kalleş askerleri, hücuma geçerek bir avuç insanı katledip diyar diyar dolaştırmışlardır.” dedi.


Olayın tarihi süreci hakkında geniş bir açıklama yapan Kutluay,  “Günümüzde yaşanan onlarca Kerbela misali hadiseler, çok rahat bir şekilde karşılanmakta ve hiçbir tepki almamaktadır. Günümüzde yaşanan bu Kerbelavarî olaylardan, geçmişe bakıp ders çıkarmadığımız sürece, bu olaylar hep yaşanacak ve önüne geçilemeyecektir. Tıpkı şu anda olduğu gibi. Tüm bu olaylara rağmen ne olursa olsun zamanında Kudüs’ü fethedip geri alan Selehaddin-i Eyyübi’ler olduğu gibi, günümüzde de Selehaddin-i Eyyübi’ler vardır,  olmaya da devam edecektir ve olmak zorundadır.”şeklinde konuştu.


Son olarak Müslüman halklara seslenip bu olaydan ibret almalarını ve Kerbela’yı gerektiği gibi değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yapan Kutluay,  “Evet, hepiniz biliyorsunuz ki, şuanda Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de ve daha sayabileceğimiz birçok yerde bu tür katliamlar devam etmektedir. İşte bu katliamların inkâr edilemez sebeplerinden birisi  de Müslüman halkların Kerbela vakasını gerektiği gibi değerlendirmemesi ve bunu yanlış yorumlayıp o günkü gibi fikir ayrılıklarına yol açarak, ümmeti fırkalara bölmesidir. Sonuç olarak bu hadiselerin devam etmesini istemiyorsak, hem insani, hem İslami geçmişimize bakıp ders çıkarmalıyız” şeklinde konuştu. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com