Advert
Advert
Advert

"Kerbela bir semboldür"

Şanlıurfa'da Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen panelde, Kerbela olayının bir sembol olduğu vurgulandı.

 Haliliye İlçe Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen panelde Muharrem ve Kerbela olayının tarihi ve manevi yönleri ele alındı. Programa, Prof. Dr. Mustafa Ekinci, Doç. Dr. Namık Kemal Karabiber, Doç. Dr. Celil Abuzer, Öğt. Gör. Mehmet Oymak konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasında Kerbela hadisesinin maneviyatından bahseden Doç. Dr. Karabiber, Hz. Hüseyin ve Yezid’in birer sembol olduğunu vurguladı ve bu tarihi olaydan tüm Müslümanların ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Günümüzde de Kerbela’ların devam ettiğini belirten Karabiber; “Burnumuzun dibinde her bir İslam ülkesinde farklı bir Kerbela yaşanıyor. Neden biz ibret alıp kendimize gelemiyoruz, silkelenemiyoruz. Bunu yapan işte ABD’dir, Rusya’dır, Çin’dir değil, biz bize yapıyoruz. Ehli Beyt neden birleşme örneği olacakken, bizi ayrıştıran bir unsur olmuştur”dedi.

Sözlerine Kerbela hadisesini anlamanın öneminden bahsederek devam eden Karabiber,  tefrika çıkaracak unsurlar yerine ittifakı sağlayacak hususlara önem vermesi gerektiğini dile getirdi. 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!