Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya "Kerbela anlatılırken, Hz.Zeyneb unutulmamalıdır."

"Kerbela anlatılırken, Hz.Zeyneb unutulmamalıdır."

Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla Yakubiye Der'in düzenlediği programda Kerbela olayında Şehit olan Hz. Hüseyin'in davası anlatıldı.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2014 Çarşamba 12:48

Hicri Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla Yakubiye Eğitim ve Kültür Dermeği (Yakubiye Der)  tarafından aşure etkinliği düzenlendi. Programda Kerbela olayını ve önemini anlatan ilahiler seslendirildi. Gelen misafirlere tatlı ikram edildi.

Programda konuşan Sinan Ünel, Muharrem ayının, Hz. Hüseyin’in anlaşılması için bir fırsat olduğunu belirterek, Hz Hüseyin’in adım adım Kerbela’ya gittiği gibi, Müslümanların da yüreklerinin, Kerbela meydanına doğru gitmesi ve davasını anlayıp sahip çıkılması gerektiğini söyledi. 

Müslümanların Kerbela olayını geçmişte yaşanmış dramatik bir olay gibi anlatılması  nedeniyle, ne Hz. Hüseyin’in, ne de uğrunda can verdiği davasının anlaşılamadığını ifade eden Ünel, “Hz. Hüseyin Kerbela’da, nesilden nesile anlatılsın diye kıyam etmemiş. Hz. Hüseyin, Yezid gibi insanların Müslümanların başında emir olmayı istemediği için ve Müslümanların zulme baş eğmemesi gerektiğini göstermek için, o meydanda canını vermiştir. Bugün bize düşen, Hz. Hüseyin’i ve davasını hakkıyla anlayıp, ondan kendimize pay çıkarmaktır” dedi.
 

"Hz. Zeynep asla Yezid’in karşısında ne en ufak bir burukluk yaşamadı"


Muharrem ayında Kerbela olayı  anılırken,  Hz. Hüseyin’in kız kardeşi Hz. Zeynep’in unutulmaması gerektiğini ifade eden Ünel,  “Hz. Zeynep Yezid’in karşısına getirildiğinde, Yezid’in, elindeki Hz. Hüseyin’in kafasını göstererek, ‘Eğer bana biat etseydiniz, bugün bunlar yaşanmazdı’ dediğinde, Hz. Zeynep, sırf Yezid ve yandaşları sevinmesin diye en ufak bir serzenişte bulunmadı. Ve ona şu cevabı verdi:  ‘Ey Yezid, sen zafer kazandığını mı zannediyorsun. Ehli Beyt kadınlarını diyardan diyara sürükleyerek, bir başarı mı kazandığını zannediyorsun.  Ey Yezid, Allah’ın sana azap ettiği gün, bizim gülüşümüz, bugün senin bize olan gülüşünden daha çok olacaktır’ Hz. Zeynep, asla Yezid’in karşısında, ne en ufak bir burukluk yaşamış, ne de bir damla gözyaşı dökmüştür” şeklinde konuştu. (Sedat Kuşulay-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com