Advert
Advert
Advert

Kenede ezber bozan uyarı

Havaların ısınmasıyla artış gösteren ölümlü kene ısırması vakalarıyla ilgili ezber bozan bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı uzmanları, "keneyi çıkarmadan hastaneye gidin" diyenleri boşa çıkaran bir uyarı geldi.

Kenede ezber bozan uyarı
Kenede ezber bozan uyarı
Kene tedavisine yönelik eğitim veren Yakutiye İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehtap Mert, kişinin keneden ne kadar çabuk kurtulursa o kadar iyi olacağını söyledi.
'Vücudunuzda kene görürseniz dokunmadan sağlık kuruluşuna gidin' uyarısının geçerliliğini kaybettiğini belirten Mert, "Hastaneye gitmeden önce keneyi vücuttan çıkarmak gerekir. Bunun için kişinin yeterli bilgiye sahip olması şart. Kene vücuttan ne kadar az kan alırsa Kırım Kongo kanamalı ateşinin (KKKA) bulaşma riski o kadar azalır." dedi.
Kenenin vücuttan çıkarılmasının çok basit ancak özen isteyen bir iş olduğunu ifade eden Mert şu bilgileri verdi:
"Vücuda yapışan kene, kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden ve ağız kısmı koparılmadan, bir penseyle düz bir şekilde yavaşça çekilip alınmalıdır. Ardından da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır." Kenenin üzerine alkol, kolonya ve gazyağı gibi madde dökmenin yanlış olduğunu anlatan Mert, bu maddelerin kenenin kusmasına ve hastalığın bulaşmasına sebep olacağını kaydetti.
Sağlık Bakanlığı da KKKA ile mücadele için kurduğu www.kirimkongo.gov.tr adlı internet sitesindeki bilgileri güncelledi. "Vücuda kene tutunduğunda ne yapılmalı?" sorusuna şu cevabı verdi:
"Eldivenle keneyi vücuda tutunduğu yerden uygun bir malzeme ile (pens, cımbız gibi) çıkarmalı. Deriye tentürdiyot gibi antiseptik bir solüsyon uygulanmalı. Kişi ancak keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı."
Keneden 3 ölüm daha
Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı Çankırı Yozgat ve Tokat'ta 3 cana daha mal oldu. Çankırı'nın Yuvasaray köyünde yaşayan ve birkaç gün önce kene ısırması şikayetiyle doktora başvuran Cemile Tiryaki (70), tedavi gördüğü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Yozgat'ta vücuduna yapışan keneyi doktora gitmeden koparan Dönüş Usta (34) ise, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öldü. Tokat'ta da yaklaşık 1 hafta önce kene şikayetiyle hastaneye başvuran Yeter Demir, 4 gündür tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Kaynak: Osman YAKUT / CİHAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu