Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Keklikten Vazgeçmiyorlar

Keklikten Vazgeçmiyorlar

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2010 Pazar 12:09
Keklikten Vazgeçmiyorlar


Anadolu ve Ortadoğu kültüründe ayrı bir yeri ve sevdası olan keklikler üzerine bugüne kadar onlarca türkü yazıldı. Binlerce keklik sevdalısının bulunduğu Şanlıurfa'da havaların ısınmasıyla birlikte yüzlerini güneşe çevirdiler. Bilinçsizce avlanma yapıldığını belirten Şanlıurfalı keklik sevdalıları avlanma yasağından dert yandı. Evlatları gibi baktıkları ve besledikleri kekliklerini güneşe çıkaran keklik sevdalıları en çok kekliklerin çıkardıkları sesten zevk alıyorlar. Av sezonunun başlamasıyla keklik
avlayıp besleyenlere yasak geldiğini, fakat öldürenlere yasak gelmediğini belirten keklik severler yetkilerin duyarlı olmasını istediler. Güneşe çıkardıkları kekliklere bir sevgili gibi bakan keklikçiler yaptıkları özel kafeslerde besliyorlar.
Şanlıurfalı keklik meraklısı Şerif Tekçakmak, 1 yıl boyunca keklik belediğini belirterek, "Çocuklarımı beslemiyorum gidip keklikler için yem alıyorum. 35 Yıldır keklik besliyorum. Bende şimdi şeker hastalığı var. Doktora gittim bana diyor 'hiçbir yere gitme.' Ben keklik merakından yine ava gidiyorum. Keklikleri dağda yakalayıp getiriyoruz. Kafese bırakıyoruz. Kendi çocuklarımız gibi bakıyoruz. Keklik alıştı mı kendisine yuva yapıyoruz. Kötü çıkar ise tekrar doğaya bırakıyoruz. Bu hayvanlara kilosu 3TL'den yem alıyoruz. Keklik bir merak işidir. Benim şuan 7 tane çocuğum var. Ben kekliklerime verdiğim önemi çocuklarıma vermiyorum. Kekliklerimin başında oturuyorum. Onların seslerini dinliyorum. Onların sesi bana huzur veriyor. 2-3 arkadaşla toplanıyoruz, dağa çıkıp bir hafta mağarada keklik tutmak için kalıyoruz" dedi.
Bir başka keklik meraklısı Mustafa Güler ise, "10 Yaşından beri keklik merakım var. Şuan avlanma yasağı var. Dağa çıkıyoruz, kapan kuruyoruz. Keklikler bazen gelip kapana giriyorlar, bazen girmiyorlar. 4 Yıldır daha bir keklik yakalamadık. Suriye'de avlanmak yasak değil, neden Türkiye'de avlanmak yasak? Yetkililerin bu yasağı kaldırmalarını istiyorum. Avcılar Kulübü şuan Şanlıurfa'da yok. Adıyaman'da kurulmuş. Adıyaman'a gidip orda sıkıntılarımızı dile getireceğiz" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com