Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kaynana ile yaşıyorsanız bunu mutlaka okuyun

Kaynana ile yaşıyorsanız bunu mutlaka okuyun

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2010 Çarşamba 12:24
Kaynana ile yaşıyorsanız bunu mutlaka okuyun

Kaynana boşanma nedeni

Evinizde kaynananızla yaşıyor ve bu durumdan şikayetçiyseniz bu haberi mutlaka okuyun.

 Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınvalidesinin evinde oturmaya zorlandığı için evi terk eden kadının boşanabileceğine hükmetti. Kayınvalidesiyle oturmak istemediği için eşini terk eden kadın, boşanma davası açma hakkını elde etti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin yerleşik içtihatlarına göre, terk eden değil terk edilenin dava açma hakkı bulunuyor. Yargıtay, verdiği bu kararla kayınvalidesinin evinde oturmamak için evini terk eden kadına da boşanma davası açma hakkı vermiş oldu ve davayı açan kadını terk edilen kabul etti. Türk Medeni Kanununun 164. maddesine göre, terk sebebiyle boşanma davayı açma hakkının terk edilen eşe ait olduğunu vurgulayan Yargıtayın emsal sayılacak kararında, Tarafların kendilerinin seçtikleri bağımsız bir konut bulunmamaktadır. Davacı kadın, kayınvalidesi ve kayınbabasıyla birlikte oturdukları evi terk etmiştir. Bu durumda; bağımsız, ortak konut seçiminden kaçınarak, eşini, rızası hilafına kendi anne ve babasıyla oturmaya mecbur bırakan koca, eşini terk etmiş sayılır. Terk edilen kadındır. Bu halde terk sebebiyle boşanma davası açma hakkının kadına ait olduğu açık ve tartışmasızdır denildi.

Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girmesiyle artık, ortak konutu seçme hakkının kocanın yükümlülüğünden çıkartıldığına dikkat çeken yargıtay

2. Hukuk Dairesi, Yeni yasada, eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Eşlerin birlikte seçtikleri bir konut bulunmadığına göre, ihtar geçersizdir kararını verdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin bu kararının ardından kayınvalidesinin evinde kalmaya zorlanan kadınlar evlerini terk ettikleri zaman boşanma davası açma hakkına sahip olacak.

internethaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com