Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kaybettiğiniz kimlik başınıza dert olabilir

Kaybettiğiniz kimlik başınıza dert olabilir

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2010 Pazartesi 13:32
Kaybettiğiniz kimlik başınıza dert olabilir

Haber7

Hakan GÖKSEL'in haberi

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların başına gelen olaylar zaman zaman basına konu oluyor ve yaşananlar mağduriyetin boyutunu ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Kötü niyetli kimselerce ele geçirilen kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanları yasa dışı işlemlerde sıklıkla kullanılabiliyor. Bu da vatandaşın büyük mağduriyetler yaşamasına neden oluyor.

Kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanları ile şirketler kuruluyor, bankalardan çekler alınıp karşılıksız çekler düzenleniyor, yaşa dışı binlerce işe ve suça bulaşılabiliniyor.

Sonuçta da kimlik sahibinin başına telafisi mümkün olmayan dertler açabiliyor.Savcılık, polis ve mahkeme koridorlarından yıllarca mekik dokuyan vatandaş, üstüne üstelik şok hapis cezalarıyla da karşı karşıya kalıyor.Yıllar süren mücadeleler de yeterli gelmediğinden haksız yere yıllarca hapis yatmak da muhtemel sonuçlar arasında…

Nüfus cüzdanları kaybolduğu veya çalındığında yapmanız gerekenlerin Emniyet Müdürlüğü'ne başvurmak ve gazete zayi ilanı vermek ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, sizlerin de başına hapis ile sonuçlanan olaylar gelebilir.

Nüfus cüzdanlarını kaybedenlerin polis ve mahkeme dışında Maliye ile de başları derde girebilir. Bu konuda Maliye Bakanlığı bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı 2007'de çıkarılan ‘Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi'nde bu durumu düzenliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı uzmanları son dönemde kayıp ve çalıntı kimliklerin mali suçlara konu olduğunu belirtip vatandaşı uyarıyor.

Uzmanlar; gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri ya da çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince 'mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesi'ni talep ettikleri dilekçeleri ile başvurmaları gerektiğini belirtiyor.

Vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların (Potansiyel vergi kimlik numarası bulunanlar dahil)  herhangi bir vergi dairesine başvurabileceğini belirten uzmanlar; Vergi mükellefiyeti bulunanların bağlı bulundukları vergi dairesine başvurması gerektiğinin altını çiziyor.

İlgili genelgede yapılacak müracaatta vatandaşların dilekçelerine ek olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı ve emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri gerekiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com