Advert
Advert
Advert

Katledilen Çeçen son yolculuğuna uğurlandı

Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Çeçenistan uyruklu Abdulvahit Edelgiriev, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Katledilen Çeçen son yolculuğuna uğurlandı
Katledilen Çeçen son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul'un Başakşehir ilçesinde dün uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Çeçenistan uyruklu Abdulvahid Edelgiriev'in (33) cenazesi, Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenazeye İstanbul’da yaşayan çok sayıda Çeçen vatandaşın yanı sıra, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarından da temsilciler katıldı.

Cenaze namazında konuşan İmkan-Der Başkanı Murat Özer, Edelgiriev’in üç kardeşinin daha Ruslar tarafından katledildiğini belirterek, “Abdulvahit Edelgiriev Çeçenistan’da Rus işgaline karşı direnen önemli ailelerden birinin çocuğudur. 3 ağabeyi de Ruslar tarafından şehit edildi. Abdulvahit’i hedef haline getiren temel nokta ise İstanbul’da 2011 yılında işlenen Çeçen cinayetlerinin hemen ardından, Çeçenistan’ın eski şeyhülislamı Şemsettin Batukav’a yönelik suikast teşebbüsüdür. O suikastı Abdulvahit engelleyerek tetikçiyi yakalayıp polise teslim etmişti. Ben bu sebepten dolayı hedef seçildiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Edelgiriev’in cenazesi ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı. Edelgiriev’in cenazesi eski Kozlu mezarlığında toprağa verildi. (Hüseyin Şayık / İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı