Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kasapoğlu: Rusya Türkiye'ye test etti

Kasapoğlu: Rusya Türkiye'ye test etti

Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi ile ilgili akademisyen Dr. Can Kasapoğlu’ndan dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Kasapoğlu, bütün uyarılara rağmen Rusya’nın Türkiye hava sahasını ihlâl etmesinin arkasında test etme arayışı olabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2015 Çarşamba 08:19
Kasapoğlu: Rusya Türkiye'ye test etti


Türk hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle Rus SU-24 uçağının düşürülmesinin olası sonuçlarını Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) uzmanı Dr. Can Kasapoğlu değerlendirdi. NATO, kolektif savunma sistemleri, füze savunma sistemleri uzmanı Kasapoğlu’na göre Rusların, Suriye’nin de kullandığı SU-24 uçaklarını Türkiye sınırına bu kadar yakın kullanması dikkat çekici:

“Bunun amacı, Türkiye’nin angajman kurallarını fiilen esnetmeye yönelik bir test olabilir. Ancak, Türkiye her ciddi devletin davranması gerektiği gibi davranarak bunun esnetilemeyeceğini de gösterdi. Burada siyasi irade de test edilmek istenmiş olabilir. Bu test etmenin amacı da şu olabilir; G-20 zirvesinden sonra ABD ve Türkiye ortak operasyon yapacağını söylemişti. Bu operasyonda devrede olacak güçlerden biri de Özgür Suriye Ordusu ve onlarla birlikte hareket eden Türkmen güçler olacaktı. Bu ileriye yönelik planlamaları hedefleyen bir teste girişmiş olabilir Ruslar.”

Kasapoğlu, sürecin ne kadar gerginleşeceğinde iki Rus pilotun akıbetinin belirleyici olacağını düşünüyor:

“Meselenin nereye varacağında uçaktaki iki pilotun akıbeti çok önemli bir unsur olacaktır. Rusya’nın meseleyi tırmandırma olasılığını tamamıyla dışarıda tutmuyorum ama bu pilotlar Türkmenlerin elindeyse ve Türkiye aracılığıyla sağ salim Rusya’ya teslim edilirlerse durum farklılaşabilir.”

Kasapoğlu’na göre, Rusya meseleyi tırmandırmayı tercih ederse diplomatik girişimlerinin yanı sıra askeri anlamda da tavır takınabilir:

“Rusya, Suriye uçaklarına daha fazla eskort edebilir. Havada it dalaşları yaşanabilir. Ancak bu uçaklarda harp yükü olacağı için, bu çok tehlikeli bir hâl alabilir. Ayrıca Rusya, devlet dışı grupları devreye sokabilecek bir tavır takınabilir.”

NATO’NUN TAVRI

Kasapoğlu, Türkiye’nin daha önce, hava sahasının ihlâl edilmesini kabul etmeyeceğini, bu ihlâlin NATO hava sahasını da ihlâl etmek anlamına geleceğini defalarca dile getirdiğini de hatırlattı:

“Muhtemelen NATO’nun 4. Maddesi işletilecektir. Bu madde, NATO üyesi bir ülkenin güvenliğini tehdit eden durumlarda ittifakı konsültasyona çağırır. NATO’nun doğu kanadı yani Baltık ülkeleri kanadı sürekli Rus ihlalleri ile karşılaşıyor. NATO, aynı şeyin güney kanadında yani Türkiye üzerinde olmasına izin vermeyecektir. NATO bunu sağlamak için, hava savunma sistemini güçlendirebilir. Daha fazla uçak konuşlandırabilir.”
Kaynak : Aljazeera

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com