Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya karpuz festivali düzenlenecek

karpuz festivali düzenlenecek

Diyarbakır karpuzunu tanıtmak amacıyla Diyarbakır Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından karpuz festivali düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2014 Salı 15:54
karpuz festivali düzenlenecek

Diyarbakır kültür ve karpuzunu tanıtmak amacıyla Diyarbakır Valiliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından 24 ile 26 Eylül tarihleri arasında karpuz festivali düzenlenecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, çeşitli STK temsilcileri ve halktan misafirlerin de katılacağı festivalde, Diyarbakır karpuz çeşitleri katılımcılara tanıtılacak.

Festival kapsamında düzenlenecek karpuz yarışmasında, yarışmaya katılan bütün karpuz üreticilerine derecelerine göre para ödülü verilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, festivalin içeriği ve amacı ile ilgili yaptığı açıklamada, Diyarbakır kültürünü ve Diyarbakır karpuzunu tanıtmak amacıyla bu tür festivaller düzenlediklerini belirtti.

“Diyarbakır dendiğinde akla gelen değerlerden bir tanesi karpuzdur”

Diyarbakır karpuzunun Diyarbakır ile özdeşleşmiş bir ürün olduğunu aktaran Atalar, “Diyarbakır dendiğinde akla gelen değerlerden bir tanesi karpuzdur. Diyarbakır karpuzunu tanıtmak ve Diyarbakır kültürünü yaşatmak üzere festivaller düzenliyoruz. Diyarbakır’da karpuz çeşitlerinden sürme başta olmak üzere pembe ve feri çeşitleri de yetiştiriliyor. Yarışmalara ağırlıklı olarak sürme karpuz çeşidi katılacaktır. Çünkü karpuzlardan en büyük olma özelliğine sahip olan çeşit, sürme çeşididir.” ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman/Hüseyin İçli – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Washington karıştı! sular durulmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com