Advert
Advert
Advert

Karlıova'da hayvanlar hâlâ merada otlanıyor

Her yıl Aralık ayında metrelerce karın yağdığı Bingöl'ün Karlıova ilçesinde bu yıl havaların sıcak olması ve kar yağışının olmamasından dolayı hayvanlar hâlen meralarda otlatılıyor.

Karlıova'da hayvanlar hâlâ merada otlanıyor
Karlıova'da hayvanlar hâlâ merada otlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması dolayısıyla köylüler hayvanlarını meralarda otlatmaya devam ediyor.

Türkiye genelinde sert bir kış iklimine sahip olup ama bahar havasının yaşandığı

Karlıova’da Aralık ayında yolların günlerce kapanması beklenirken, hâlen havaların güneşli olması ilçe sakinlerini şaşırtıyor. Güneşli havayı fırsat bilen ilçe sakinleri kahvehane önünde oturup çaylarının yudumlarken, besicilik yapanlar ise hayvanlarını meraya götürerek otlatıyor.

58 Yaşında olduğunu söyleyen Yusuf Temiz, “Yıllar önce Aralık ayında kar yağmamıştı ve bir de şimdi yağmadığını gördüm. Genellikle bu ayda metrelerce kar, yağar yollar kapanır. Ama bu sene hâlen kar yağmadı ve havalar çok güzel.” dedi.

Karlıova ilçesinde besicilik yapan Necatin Bingöl ise “Bu durum karşısında çok şaşkınız. 38 Yaşındayım ve ilk defa böyle bir iklim gördüm. Aralık ayındayız ve hâlen kar yağmış değil. Benim büyük baş hayvanlarım var ve şu an hepsi merada, ahırlar bomboş. Aldığımız yemler bize kâr kaldı. Kâr kalan bu yemlerle en az üç ay idare ederiz. Havaların böyle devam etmesi en çok bizim işimize yarar.” dedi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı