Advert
Advert
Advert

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Bursalıları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı.

Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat
Karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Resul Özbek, havaların soğumasıyla birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Karbonmonoksitin öldürme potansiyeli olan; renksiz, kokusuz, tatsız, fark edilmesi zor bir gaz olduğunu dile getiren Uzman Dr. Özbek, “Bu özelliklerinden ötürü sessiz katil adını almıştır. Her gün evimizde ve iş yerimizde kullandığımız araç gereçler, motorlu araçlar potansiyel karbonmonoksit kaynaklarıdır.  Her yıl binlerce insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara neden olmaktadır. İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan bir daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin kışın insanların ısınmak için karbon içeren tipte yakıtlar kullandıkları için en yüksek seviyesine ulaştığını ifade eden Özbek, “Karbonmonoksit solunduğunda kandaki oksijenin yerini almaktadır.  Bunun sonucu hücreler ölmekte, oksijen açlığı ortaya çıkmaktadır. Bu durum; kalp, beyin gibi hayati organlara oksijen gitmesini azalmakta, bu organların zarar görmesine, işlevini yerine getirememesine neden olmaktadır. Gazın yüksek düzeyde alınması birkaç dakika içinde ölüme neden olmaktadır” dedi.

Soba kullanırken dikkatli olun
Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmaması gerektiğini vurgulayan Özbek, “Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Sobalı odada kesinlikle yatılmamalıdır. Ancak zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunarak sobalı odada yatılabilir. Soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınılmalıdır. Zorunlu olmadıkça dirsek kullanılmamalıdır” şeklinde tavsiyelerde bulundu. (Zeki Aras –İLKHA)


karbonmonoksit zehir Uzman Dr. Resul Özbek bursa renksiz kokusuz tatsız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle