Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Karataş: Çiftçinin bir yıllık emeği peşkeş çekilmesin

Karataş: Çiftçinin bir yıllık emeği peşkeş çekilmesin

Bölge çiftçilerinin sorunlarına duyarlılık gösteren Ferhat Karataş, açıklanan buğday müdahale alım fiyatının çiftçiyi bir kez daha tefeci ve banka mağduru yapacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2013 Pazar 16:35
Karataş: Çiftçinin bir yıllık emeği peşkeş çekilmesin


Karataş, sorunun çözümü için revize çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Urfa İl Başkanı Ferhat Karataş, buğday için ton başına 720 lira olarak belirlenen müdahale alım fiyatının çok düşük olduğunu ve çiftçi beklentilerinin yine karşılanamadığını belirtti. 900 lira beklentisindeki çiftçinin büyük hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Başkan Ferhat Karataş, “Bu fiyatı açıklayanları insafa ve vicdana davet ediyoruz” diyerek rakamların revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Açıklanan rakamların destekleme değil köstekleme olduğunun altını çizen Karataş, “Açıklanan fiyat yetersizdir ve bizce 900 lira olması gerekirdi. Hükümetin iktidara geldiği yıldan bu güne kadar olan buğday ve mazot fiyatlarını karşılaştırırsak arasında uçurumlar olan orantısızlığı görürüz. Çiftçiye bu reva görülmemeli. Bugün serbest piyasada buğday kilo olarak 75 kuruş civarındadır. Açıklanan rakam ise kilo bazında 72 kuruştur.  Burada 5 kuruş lira masraf dersek geriye çiftçiye sadece 67 lira kalıyor. Ton bazında ise bu 670 liraya tekabül ediyor.  Korkarız ki fiyat açıklamak çiftçinin menfaatine değil zararına olmuştur.  Bu fiyatı fırsat bilen sermaye fiyatlarını aşağı çekme riskleri vardır. Yani her açıdan çiftçiyi yine sıkıntılı günler beklemektedir” dedi.

‘ÇİFTÇİ, BORÇ VE FAİZ ALTINDA KALACAKTIR’

Bölge çiftçisinin fiyat açıklamasının ardından kendilerini arayarak, sıkıntılarını dile getirdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Karataş, “Yaşayanlarının yüzde 40’ı çiftçi olan bir ülkede bu tezatlığa göz yumamayız. Çiftçimizin yaşadığı sorunları görmemezlikten ve duymamazlıktan gelemeyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak acilen fiyatların revize edilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde çiftçi yine borç ve faiz altında kalacak, tefeci ve bankaların eline düşecektir. Bunun içinde Urfa milletvekillerine de sesleniyoruz ve bu konuda onları girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.

Ayrıca bu fiyat çiftçiyi girdileri ile birlikte kurtarmayan bir rakamdır. Yine anlaşılıyor ki iktidar, sermaye ve rantçılara hizmet etme görevini yerine getirmiştir. Burada kazanan büyük patronlar olacaktır. Çiftçinin bir yıllık emeği peşkeş çekilmemelidir” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com