Advert
Advert
Advert

Ali Dede Hayratı için çağrı - Ali dede kimdir?

Karaköprü Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ali Dede Hayratı programı kapsamında Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Şeyh Ali Dede'nin kabrini ziyaret ederek yarın düzenlenecek olan hayrat programına tüm vatandaşları davet etti.

Ali Dede Hayratı için çağrı - Ali dede kimdir?
Ali Dede Hayratı için çağrı - Ali dede kimdir?Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli beraberinde Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı ve Karaköprü Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Şeyh Ali Dede’nin kabrini ziyaret ederek dua okudu. Başkan Baydilli ve beraberindekiler daha sonra Balıklıgöl’de vatandaşlarla sohbet ederek balıklara yem attı.

Belediye hizmet binası önünde düzenlenecek olan Ali Dede hayratına tüm vatandaşları davet eden Başkan Baydilli; “Şazeli Şeyh Ali Baba türbesini ziyaret ettik. Şazeli Şeyh Ali Baba Şanlıurfa’mız ve Karaköprü’müz için ayrı bir değer ve öneme sahiptir. 4. Murat Bağdat seferinden sonra Şanlıurfa’ya geldiğinde Ali Dede’de misafir olmuş ve Karaköprü’yü Ali Dede’ye vakfedilmiş. Karaköprü Ali Dede’nin köyü olduğu için Karaköprü’müzde her yıl düzenli olarak Ali Dede hayratı düzenlenir. Karaköprü Belediyesi olarak bu yılda Belediye Hizmet binamızın önünde yarın saat 09:00’da Ali Baba hayratı düzenliyoruz. Buradan Tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

Ali Baba Hayratı nedir? ali baba kimdir?
IV. Murat Bağdat Seferine çıkarken yanına Hocası olan Şazeli Ali Dede'yi de alır. O zaman ki şartlar da uzun bir sefer sonucunda Bağdat Osmanlı Ordusu tarafından fethedilip şehir selamete kavuşturulduktan sonra, dönüşe geçildiğinde Urfa'ya varan Padişah ve Hocası; Şazeli Şeyhlerinden olan Erenköylü Hasan'el-Şazeli oğlu Şazeli Ali Dede Urfa'da Harrahman'da, yani bugünkü Balıklıgöl dediğimiz yerde IV. Murat ve Ali Dede konaklarlar.

Padişah; Hocasının burada kalması yönündeki meylini görünce ve Ali Dede'nin yaşlılığından dolayı da tekrar İstanbul'a, payitahta dönmesine gönlü razı olmaz ve Erenlerin Evi denilen yeri şu anki Şazeli Ali Baba Türbesinin bulunduğu yeri ve yanındaki yerleri kendilerine vererek burada kalması ve öğrenci yetiştirmesini, hizmet etmesini ister. Bunların giderleri içinde Şazeli Ali Dede'ye bazı vakıf arazileri temin eder.
Bu çocukların okuması ve barınması için bazı şartları da Karaköprü Ali Baba Camisi'nde asılı olan Osmanlıca Belgede (Berat) sayar. Karaköprü'nün temlüküne dair berattır, diye başlayan bu Osmanlıca Belge'de, bir Osmanlı Köyü olan Karaköprü'den asker alınmaması, vergi alınmaması; ama bununla beraber her gün bu yetişen öğrenciler tarafından IV. Murat'ın ruhu için ve şehir Osmanlı Akerlerinin ruhları için her gün hatim indirilmesi ve her yıl burada yaşayan halktan toplanan erzaklarla, eşyalarla bir Hayrat yapılmasını bundan da yoldan gelen geçen fakir fukaranın garip gurabanın yemesi için bir hayratın yapılmasını yazdırmıştır.
İşte bu düşüncelerle Ali Baba üç yüz elli yıl önce burada yaşayan insanlardan sonbaharda, ekinler kaldırıldıktan sonra herkesin kendi hükmüne göre vereceği ve verdiği yardımlarla bir yardım havuzu oluşturulur. Kimisi para, kimisi koyun, kimisi büyük baş hayvan kimisi ise bir atımlık tuz...
Yani herkes kendi hükmüne göre yardımda bulunur ve imece usulüyle toplanan bu eşyalar o zaman Ali Baba'nın öncülüğünde Köyün Önü'nde kazanlar kaynatılarak, o zamanın ünlü bir yemeği olan "Keşkek" pişirilerek güzel bir sonbahar hafta sonunda yapılarak herkesin faydalanmasını ve dua edilmesini sağlardı.
Uzun yıllardır devam eden bu güzel gelenek halen kendi özüne uygun olarak Öz Karaköprülüler tarafından devam ettirilmektedir.


Ali Dede Hayratı Ali baba kimdir Ali Baba Hayratı nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü