Advert
Advert
Advert

Kanserin belirtilerine dikkat!

Uzmanlar, kanser hastalığının erken teşhis edildiğinde tedavi edilebileceğini ve kanserin birçok önemli belirtileri olduğunu belirtiler.

Kanserin belirtilerine dikkat!
Kanserin belirtilerine dikkat!

Kanser hastalığının erken evrede yakalanıldığında tedavi edilebileceğini belirten uzmanlar, birçok doku organında çıkabilen kanserin birbirinden farklı belirtiler ile kendini gösterebildiğini ve başka hastalıklar ile karışabileceğini söyledi.

Tıbbi Onkoloji Bölüm Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, aniden başlayan iştahsızlık veya son 6 ay içinde vücut ağırlığının yüzde 10’undan fazlasının nedensiz olarak kaybedilmesi, kanserin en yaygın belirtilerinden biri olduğunu belirtti.

Kaplan, “Ani kilo kaybı özellikle; pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş diğer tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Herhangi bir soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi durumlar dışında bir anda ortaya çıkan ve tüm müdahalelere rağmen geçmeyen inatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın önemli belirtileri arasında sayılabilir.” dedi.

Artan yorgunluk

Öncesine göre giderek artan dinlenme ihtiyacı ve hareket halindeyken çabuk yorulma, zorlanma gibi durumların özellikle kansızlığa neden olan lösemi başta olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtisi olabileceğini söyleyen Kaplan, “Yorgunluk; uyku düzensizliği, kalp sorunları, diyabet, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıkları nedeniyle de oluşabilir. Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın vücutta oluşan morluklar, küçük kırmızılıklar şeklinde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin önemli belirtileri arasındadır.” diye konuştu.

Ciltte iyileşmeyen yaralar ve deride değişiklikler

Kaplan, “Deride değişik renkteki asimetrik lekeler oluşması veya vücutta var olan benlerin büyümesi, renk değiştirmesi cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomanın belirtisi olabilir. Yara iyileşmesinin geç olması diyabet göstergelerinden biridir. Yutkunmada zorluk ve seste uzun süreli kısıklık, özellikle yemek borusu ile gırtlak kanserlerinin belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak bu belirti böbrek veya idrar kesesi tümörünün habercisi de olabilir. Hemoroid belirtileri ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin belirtisi olabilir. Vücutta başlayan nedensiz ve geçmeyen ağrılar tümör habercisi olabilir. Ağrıların şiddeti, tümörün oluştuğu yere göre değişebilir.” şeklinde konuştu.

Vücutta oluşan şişlikler

Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişliklerin birçok kanser türünün belirtisi olabileceğini belirten Kaplan, son olarak şunları söyledi: “Ayrıca fark edilen şişlikler kanserin ilk evresinin habercisi olabileceği gibi son evre göstergesi de olabileceği unutulmamalıdır. Israrla devam eden, kişiyi huzursuz eden ve nedeni açıklanamayan şikâyetlerin mutlaka kanser ile ilişkisi araştırılmalı, vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekirse ileri tetkikler yapılmalıdır.” (Emrah Deniz-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle