Advert
Advert
Advert

Kanser Hastaları ağrılardan kurtulabilir mi? Uzmanlar mümkün olduğunu söylüyor!

Kanser hastalarının en çok eziyet çektiği ağrılar için müjdeli haber geldi. Kanser hastalarının ağrıdan korunmasının mümkün olduğunu belirten uzmanlar, ağrı hastalığın evresine, şiddetine, oluştuğu yere ve hastanın yaşına göre değişen bulgular verdiğini belirttiler.

Kanser Hastaları ağrılardan kurtulabilir mi? Uzmanlar mümkün olduğunu söylüyor!
Kanser Hastaları ağrılardan kurtulabilir mi? Uzmanlar mümkün olduğunu söylüyor!

Kanser hastalarının ağrıdan korunmasının mümkün olduğunu belirten uzmanlar, ağrı, hastalığın evresine, şiddetine, oluştuğu yere ve hastanın yaşına göre değişen bulgular verdiğini söyleyerek, hastaların ağrılarını kontrol altına almak, hafifletmek veya ortadan kaldırmak onların yaşamdan kopmamaları ve moral depolamaları açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan, kanser nedeniyle oluşan ağrılar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yaparak, ağrı vücut sistemlerinden bir noktada yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu haber veren olumsuz bir his olduğunu ifade etti.

Kaplan, Yeni tanısı konulmuş veya tedavisine başlanmış kötü huylu tümör hastalarının 3’te birinde, ileri evre hastaların ise 4’te 3’ünde ağrı görüldüğünü belirterek, “Ağrı, hastalığın evresine, şiddetine, oluştuğu yere ve hastanın yaşına göre değişen bulgular verir. Hastada, ağrıdan dolayı hareket kısıtlılığı, iletişim bozukluğu ve sosyal yaşamdan soyutlanmaya sebep olabilir. Bu nedenle ağrı kanserin en endişe veren şikâyetlerinden biridir. Hastaların ağrılarını kontrol altına almak, hafifletmek veya ortadan kaldırmak onların yaşamdan kopmamaları ve moral depolamaları açısından büyük önem taşır.” dedi

Ağrının nedeni çeşitli olduğunu belirten Kaplan, “Tümörün kendisi, yayılımı veya ilaçların yan etkisi ağrının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra kanserle ilgisi olmayan başka sebeplerle de ağrı ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ağrının nedenini tam olarak bilmek gerekir.” şeklinde konuştu.

“Kişiye göre uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir”

Kişiye göre uygun tedavi yöntemi belirlenmesi gerektiğini söyleyen Kaplan, “Ağrı sebebi anlaşıldıktan sonra hastaya en uygun ağrı kesici seçimi yapılmalıdır. Hastanın en az zarar görebileceği şekilde tedavi düzenlenmelidir. Bunun için; Kanser ağrısında kullanılacak ilaçların, genellikle etkinliği arttıkça yan etkileri de artabileceği için ağrıyı kesebilecek minimum yan etkiye sahip medikal uygulamalar tercih edilmelidir. Ağrı, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği için uygun dozda kullanım önemlidir.” ifadelerini kaydetti.

Kaplan son olarak şunları söyledi: “Özellikle yeşil ve kırmızı reçete ile alınabilen morfin benzeri ilaçlardan hastalar çekinmemeli, bu ilaçlar doktor kontrolünde güvenle kullanılabilmelidir. Ağrı kesici olmayan bir takım ilaçların (antidepresan ve epilepsi ilaçları gibi) ağrı tedavisinde yerinin olduğu bilinmeli, doktor tarafından uygun görüldüğünde kullanılmalıdır. İlaç tedavileri ile ağrıları kontrol altına alınamayan hastalarda bir takım cerrahi girişimlerin tedavide yararı olduğu unutulmamalı ve gereken hastalarda bu yola başvurulmalıdır. Yapılan tüm tedavilere rağmen ağrı hala varsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir.” (İLKHA)

 

Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü Doç. Dr. Muhammet Ali Kaplan kanser ağrıları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle