Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kan donduran günlük

Kan donduran günlük

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2010 Cuma 13:58
Kan donduran günlük

Günlüklerde, 50 bin Boşnakı öldürmek bir şey değil, onu sonra da yaparız. Önemli olan Müslüman halkı bu topraklardan temizlemektir dedi.

Bosnadaki savaş sırasında (1992-1995) Sırp birliklerinin komutanı olan ve halen Laheydeki uluslararası mahkeme tarafından soykırım suçundan aranan Rakto Mladiçin savaş sırasında kaleme aldığı günlüklerin içeriği, İtalyanın La Republica gazetesinde yayımlandı.

Günlükler, Mladiçin Belgraddaki evinde yapılan arama sonucu ele geçirilen ve 19 Mayıs 2010 tarihinde eski Yugoslavyada işlenen savaş suçları için kurulan Laheydeki mahkemeye teslim edilen 3 bin 500 sayfadan oluşuyor.
Yaşadığı olayların yanı sıra kendi düşüncelerini de günlüklerinde anlatan Mladiç, Boşnakları öldürmenin yanı sıra öz vatanlarından sürmeyi ve yok etmeyi hedefliyor.
50 bin Boşnakı öldürmek birşey değil, onu sonra da yaparız. Önemli olan Muslüman halkı bu topraklardan temizlemektir ifadesini kullanan Mladiç, Bosnanın bölünmesi konusunda Hırvatlarla işbirliği yapmanın önemli olduğunu da dile getiriyor.

BOŞNAKLAR SIRP VE HIRVATLARIN ORTAK DÜŞMANI

Mladiçin kaleme aldığı günlüklerde, Bosnanın bölünmesi konusu ise şöyle işleniyor: Bosnayı bölmeye çalışan Hırvatlara destek olmalıyız. Ancak onlar Boşnakları Bosnayı bölmeye zorlayabilir. Bosna Hersekte yaşayan Boşnaklar, Sırp ve Hırvatların ortak düşmanıdır. Boşnakları Hırvatlarla işbirliği yaparak, köşeye sıkıştırmak gerekir.
Gazetede yayımlanan günlüklerde, Batılıların Sırpları, kabadayı çetesi olarak göstermek istediklerini belirten Mladiç, Fakat onlar Müslümanlara, Doğudaki çıkarlarından dolayı yardım etmek istiyor şeklinde ifadeler kullandı.
Gazetenin, günlüklerle ilgili yorumunda ise Mladiçin planlarının, Bosna Hersekte yapılan soykırımın sistematik ve planlı olduğunun bir göstergesi olduğuna işaret edildi. Gazete, Mladiç için etnik temizliği ile artık delirmiş halde olduğu yorumuna yer verdi.

Bu arada, 24 Mayısta da Bosna-Hersekin önemli gazetelerinden Dnevni Avaz, günlüklerin içeriğiyle ilgili haber yayımlamıştı.

Haberde, günlüklerin Laheydeki mahkemeye teslim edilmeden önce fotokopisinin çekildiğine ve bunların Belgradda yasal olmayan şekilde satışının yapıldığına yer verilmişti. Gazete, Mladiçin el yazısıyla kaleme aldığı 3 bin 500 sayfadan oluşan günlüklerin içeriğinin önemli kısmını, kendisinin ve yanında bulunan Çetnik komutanların, savaş mağduru kadınlarla yaşadıkları eğlencelerin oluşturduğuna yer vermişti.

GÜNLÜKLER EVİNDE BULUNMUŞTU

Şubat ayında Mladiçin Belgraddaki evinde yapılan arama sonucunda 18 defter halinde günlük ve onlarca kaset bulunmuştu. Sırp polisi tarafından el konulan malzemeler, daha sonra 19 Mayıs 2010 tarihinde Laheydeki mahkemeye teslim edilmişti. Günlükler ve gizli şekilde kayda alındığı belirlenen ses kasetleri, Laheyde yargılanan Sırpların eski lideri Karaciçin duruşmalarında aleyhine kullanılmış, Karaciç bu belgeler nedeniyle zor durumda kalmıştı.
Savaş sırasında Bosnalı Sırpların askeri birliklerinin komutanı olan ve çok sayıda sivilin öldürülmesi için emirleri vermekle suçlanan Ratko Mladiç, 15 yıldır yakalanamadı.

AAEtiketler:  Sırp General Rakto Mladiç 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com