Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Kan davası için meclisten yardım

Kan davası için meclisten yardım

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2010 Pazartesi 06:26
Kan davası için meclisten yardım

TBMM Dilekçe Komisyonu'na yapılan bir başvuru, Güneydoğu'da yaşanan kan davası ve acı sonuçlarını bir kez daha ortaya koydu. Adıyaman'ın Nergiztepe ve Yenikuşak köylerinde yaşayan Aktaş ve Kamuşlar aileleri ile Kartal aileleri arasında çıkan kavga ölümle sonuçlandı.

Kan davası sebebiyle Aktaş ve Kamuşlar ailesi Şanlıurfa'ya göç etmek zorunda kaldı. Göç eden aileler, zor durumda olduklarını belirterek yaklaşık bin dönümlük arazilerinin kamulaştırılmasını, buna karşılık Şanlıurfa'da kendilerine toprak tahsis edilmesini istedi. İlgili kurumlar kamulaştırma talebini yasaları gerekçe göstererek reddetti. Bunun yerine ailelere yaşamlarını sürdürmeleri için gıda yardımı yapılacağı belirtildi.

Adıyaman'ın Nergiztepe ve Yenikuşak köylerinde yaşayan Aktaş ve Kamuşlar aileleri bir süre önce TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurdu. İki aile başvurularında, 12 Aralık 2008 tarihinde Kartal ailesinin hiçbir sebep yokken kendilerine baskın yaptığını savundu. Bunun üzerine Adıyaman Valisi, Kahta kaymakamı, Kahta belediye başkanı, Jandarma alay komutanı ve Kahta ilçesinin ileri gelenlerinden oluşan bir komisyonun aldığı karar sonucu Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi Çimdeli Mahallesi'ne yerleştirildiklerini kaydeden aileler, başvurularında şu görüşleri dile getirdi: "21 hane 90 nüfusumuz olup bir odada 10 kişi yaşamak zorunda kalıyoruz. Çok zor şartlarda yaşıyoruz. Bizim de barışa, huzura, güzel bir hayata ihtiyacımız var. Karşı taraf komisyonun huzurunda malımıza, evlerimize, bahçemize zarar vermeyeceğini söylemesine rağmen sonradan evlerimizi yıkmışlar, içindeki eşyalarımızı ve bahçemizi yağmalamışlardır. Düşmanlarımız kuvvetli olduğundan ve buna bağlı olarak köylerimize geri dönemediğimizden bin dönüm tarlamızı ne kullanabiliyoruz ne de satabiliyoruz. Karşı tarafın baskısından dolayı topraklarımızdan vazgeçiyoruz." Topraklarının Devlet Su İşleri tarafından kamulaştırılabileceğini, buna karşılık Şanlıurfa çevresinde kendilerine toprak verilebileceğini anlatan mağdur ailelerin temsilcileri, dilekçelerinde ailelerini geçindirmek, barınmak ve günlük ihtiyaçlarını gidermek için hiçbir iş yapamamaktan yakındı.

TBMM Dilekçe Komisyonu, başvuru üzerine ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile temasa geçti. DSİ Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanlığı, ailelerinin kamulaştırma talebine olumsuz cevap verdi. DSİ'den gelen cevapta, "Kuruluş kanunumuza göre idaremizce yürütülen enerji, tarım, içme ve kullanma suyu, çevre ve taşkın koruma alanlarındaki projeler sebebiyle ihtiyaç duyulan taşınmazların kamulaştırılmaları yapılmaktadır. Bu sebeple birtakım asayiş olayları neticesinde söz konusu köyün arazilerinin kamulaştırılması, idaremizin yetki ve sorumluluğunda bulunmamaktadır." denildi.

Habip Güler / Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com