Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kan davalı Kara ve Kaymaz aileleri barıştı FOTOĞRAF ve VİDEO

Kan davalı Kara ve Kaymaz aileleri barıştı FOTOĞRAF ve VİDEO

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde yaklaşık 2 yıl önce bir kişinin ölümüyle sonuçlanan Kara ve Kaymaz aileleri arasındaki husumet düzenlenen barış yemeği ile sonlandırıldı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 21:10
Kan davalı Kara ve Kaymaz aileleri barıştı FOTOĞRAF ve VİDEO

Bozova'nın Saruca köyünde sulama yüzünden iki yıl önce Adem Kaymaz ve Mehmet arasında çıkan kavgada Mehmet Kara ölmüştü.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Suphi Aksoy’un araya girmesiyle tatlıya bağlanan kan davası için bugün Bozova’da her iki ailenin katılımıyla barış yemeği düzenlendi.

Barış yemeği törenine Vali Celalettin Güvenç, Bozova Kaymakamı Recep Öztürk, Bozova Belediye Başkanı Hasan Arusoğlu, Bozova Ziraat Odası Başkanı Suphi Aksoy, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, İl Jandarma Komutanı Emin Dursun, Yaylak Belediye Başkanı İbrahim Halil Göçer ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ile Kara ve Kaymaz ailelerinin aile fertleri katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Bozova İmam Hatip Lisesi salonunda bir araya getirilen aileler, aralarındaki husumete son verdiklerini ilan ederek, birlikte kurulan sofrada ''barış yemeği'' yedi.

Burada konuşan Bozova Belediye Başkanı Hasan Arusoğlu; "Her iki aile arasında kaza gibi bir olay yaşandı. Her iki aile mensupları bugün bir araya gelip barıştıkları için tebrik ediyorum" dedi.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, yaklaşık 1,5 yıldır Urfa’da hizmet ettiğini belirterek, “Urfa’da vali olarak yaklaşık 1,5 yıldır hizmet veriyorum. Şanlıurfa da çok sıkıntılarımız var alt yapı, köy yolları, içme suyu sıkıntıları var. Sağlıkta, eğitimde sıkıntılarımız var. Genç bir nüfusumuz var durmadan mesai kavramını tanımadan çalışmamız gerekiyor. Ama bu bir yılda gördüğüm bunların hepsinin üstünde bizi daha çok üzen bizi daha çok yaralayan bir insan olarak bir Müslüman olarak beni daha çok üzen bu kan davaları. Umarım bu kan davaları bir an önce biter Allah barışınızı hayırlı etsin” dedi.


Vali Güvenç, kan davalarının tamamen sona ermesi için çaba gösterdiklerini ifade ederek, bölgede kimsenin istemediği halde benzer davaların sürdüğünü söyledi. Şanlıurfa’ya yatırımcının gelmesine engel olan bu kötü geleneğin sona ermesi gerektiğini ve Şanlıurfa’dan başka hiçbir yerde olmayan misafirperverlik, diğergamlık özelliklerinin öne çıkması gerektiğini anlatan Vali Güvenç, ''Bu davaların artık sona ermesi lazım. Bu davalarda, Şanlıurfa kaybediyor, Türkiye kaybediyor. Bu olumsuz konular, şehre gezmeye gelecek veya yatırım için gelecek kişileri caydırıyor. Kaba kuvvet, hiçbir şey çözmüyor. Hepimiz biriz ve beraberiz. Herkes Allah'ın kulu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıdır. Bir hiç yüzünden çıkan bu tür davaları bitirmemiz lazım, bunlar bize yakışmıyor'' diye konuştu.

Vali Güvenç konuşmasının ardından her iki ailenin önde gelen bireylerini barıştırarak kan davasını sona erdirirken, her iki aile de birlikte yemek yedi.

Bu yıl İmam Hatip okulu ile hizmet veren Eski YİBO binasında hayırlı bir işe ev sahipliği yaptıklarını belirten Bozova İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Akcan; "Bu yıl YİBOlar kapandığından dolayı İmam Hatip Lisemiz buraya taşındı. Kara ve Kaymaz Aileleri arasında yaşanan bir kan husumeti vardı. Biz okul olarak her iki ailenin barış yemeğinde ev sahipliği yaptığımız için mutlu olduk. Umarım her husumet barışla noktalanır" dedi.

Ömer ASLAN / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com