Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Kamudaki Özel araç saltanatı sürüyor

Kamudaki Özel araç saltanatı sürüyor

Türkiye, kamu sektöründe bürokratlara tahsis edilen araç sayısıyla dünyada liderliğe oynuyor!

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 21:35
Kamudaki Özel araç saltanatı sürüyor

Türkiye, kamu kurumlarının taşıt, lojman ve sosyal tesis sayısı bakımından, ayrı bir “dünya rekoruna” sahip. Bu rekortmenliğini hiçbir ülkeye bırakmadı, bırakmıyor, bırakacağa da benzemiyor.

TAŞIT SAYISI 8-10 KAT

Hürriyet Gazetesi'nden Şürkü Kızılot'a göre kamuya ait taşıt sayısı bakımından, Türkiye ayrı bir rekora sahip. Japonya’da 10 bin, İngiltere’de 12 bin, Almanya’da 11 bin, Fransa’da ise 9 bin taşıt var. Türkiye’de ise 90 bin 11 taşıt var. Bazı kurumlar, taşıt almıyor ama kiralıyor. Bunların sayısı açıklanmıyor. Kiralanan taşıtlar da göz önüne alındığında, kamudaki taşıt sayısı gözükenin de üzerinde artıyor.

LOJMAN SAYISI

2012 yılı Haziran ayı itibariyle, lojman sayısı 2011 yılının aynı dönemine göre, yüzde 1 azaldı. Buna rağmen, 235 binin üzerinde kamu lojmanı var. Özel bütçeli kurumlar ile yükseköğrenim kurumlarındaki sosyal tesis sayısında ciddi artışlar var. Genel bütçeli kamu kurumları ise, 2011 yılından 2012 yılının Haziran ayına kadar, mevcut sosyal tesislerinin üçte birini elden çıkartmış. Lojman sayısı bakımından sıralamada; Emniyet Genel Müdürlüğü (46.356), Milli Eğitim Bakanlığı (41.599), Milli Savunma Bakanlığı (42.308), Jandarma Genel Komutanlığı (19.825) ve Sağlık Bakanlığı (20.455) ilk 5’i oluşturuyor.

KİRA YARDIMI

Cumhurbaşkanlığı’nın 364 lojmanı, Başbakanlığın 639 lojmanı, 1 sosyal tesisi, TBMM’nin 466 lojmanı ve 15 sosyal tesisi bulunuyor. Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlardan, SPK (146 lojman) ve Rekabet Kurumu’nun (244 lojman) dışında; RTÜK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, BDDK, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na ait lojman ve sosyal tesis yok.  Ancak üst kurulların büyük kısmı çalışanlarına ve yöneticilere, “kira yardımı” ödüyor.

(Dünya bülteni)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com