Advert
Advert
Advert

"Kalbin için pedalla"

Batman Bisiklet ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından Dünya Kalp Günü nedeniyle "Kalbin İçin Pedalla" etkinliği düzenlendi.

 Her yıl 29 Eylül’de kutlanan Dünya Kalp Gününde, Türk Kardiyoloji Derneği ve Kalbin İçin Pedalla Platformu tarafından ortak olarak düzenlenen “Kalbin İçin pedalla” etkinliği bu yıl 30 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Kalbin İçin Pedalla” etkinliği ile, her yıl tüm dünyada 17.1 milyon insanın ölümüne neden olan kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekildi.

Konu ile bir basın açıklaması yapan Batman Bisiklet ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Abdulkadir Ekmen, “Uzmanlar kurallara göre yapılan bisiklet sporu ile yüzde 30'a yakın kalp krizi riskinin önüne geçebilirsiniz. Haftada en az 5 gün bisiklet sporu yapılması gerektiğini söylüyor. Bunu yapmak için de mutlaka hasta olup tedavi olmayı beklemeyin. Hastalık geçirenler bunu yapıyorlar. Ama önemli olan bu hastalığa yakalanmadan yapmaktır. İyi tedavi almış kalp hastası da bu sporu yapabilir. Bu sporu çok küçük yaşlarda başlatmalıyız.” dedi.

Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmanın gelecekleri için çok önemli olduğunu söyleyen Ekmen, “Biz de dernek olarak ilimizin bir eksiği olan bisiklet kullanımın yaygınlaşmasını sağlayarak bu konuda destek veriyoruz. Ülkemizdeki ölümlerin yüzde 40'ı kalp kaynaklı. Bu hareketsizliği harekete dönüştürmek için ‘Kalbin İçin Pedalla’ diyoruz.” ifadelerini kullandı. (Veysi Rüzgar-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır