Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Kağıt toplayıcıları yeni düzenlemeye tepki gösterdi

Kağıt toplayıcıları yeni düzenlemeye tepki gösterdi

Geri dönüşümcüler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yeni düzenleme ile atık kağıt toplayıcılarından kağıt alan firmalara 140 bin TL’ye kadar ceza kesileceği yönündeki tebligatın, yüz binlerce kişiyi işsiz bırakacağına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 07:52
Kağıt toplayıcıları yeni düzenlemeye tepki gösterdi

Yüz binlerce kağıt işçisinin bir anda işsiz bırakan düzenlemeye tepki gösteren Gazikent Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği Başkanı Ahmet Necati Sarı, kağıt toplayan işçilerden kağıt alan lisanslı firmalara 140 bin TL’ye kadar ceza verilmesinin adaletsizlik olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde atık toplayarak geçimini sağlayan yüz binlerce işçi olduğunu belirten Sarı, yeni düzenleme ile kağıt ve plastik toplayanlara 20 bin TL ceza verildiğini ve bunlardan atık alanlara da 140 bin TL ceza getirildiğini belirtti.

Kağıt ve plastik toplayanlara 20 bin TL ceza veriliyor

Gazikent Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği Başkanı Ahmet Necati Sarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yeni uygulamayı ve yaşanan mağduriyetleri İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirdi.

Sarı, “Bu noktada kanun çıkartılmış ama fakat eksik. Keşke bu kanunlar çıkartılırken, hurdacılardan ve geri dönüşümcülerden bilgi alınsaydı. Gerçekten bu gün geri dönüşümde devlete dönen ekonomiden kazanacağı o kadar mükemmel artıklar var. Bizler geri dönüşümcüler olarak bunu zaten yıllardan beri yapıyorduk. Devlet bunu sanki yeni bir şey varmış gibi gösteriyor. Bizim kağıt ve plastik toplamamızı yasaklıyor.” dedi.

Bu iş yerlerinde çalışan insan sayısının şehirde on binlere kadar yükseldiğini belirten Sarı, “Bir günde 1 ton atık toplanıyorsa, bunun 10 tonunu biz topluyorduk. Şuan yeni sistem ile 9 ton atık heba oluyor. Hem bu insanların ekmek kapısı heba oluyor. Hem de atılan atıklar heba oluyor. Geçtiğimiz 2015 yılının Temmuz ayında bizlere operasyon yapıldı. Bundan sonra bize verilen cezalara tepki gösterdik, fakat sesimizi kimseye duyuramadık. Şuan ise tüm Türkiye genelinde geri dönüşümcülere bir baskı var. Bu gün kağıt ve plastik toplayanlara 20 bin TL ceza veriliyor. Bunlardan satın alanlara da 140 bin TL ceza getirildi.”ifadelerini kullandı.

“Devlet yüz binlerce atık kağıt toplayıcısına iş verebilecek mi?”

‘Devlet yüz binlerce atık kağıt toplayıcısına iş verebilecek mi?“ diye soran Sarı, “Bu sektörde bu işten ekmek yiyen yüz binlerce insan var. Bunu böyle yasakladığınız zaman bu insanlara iş verebilecek misiniz? Bu insanların topladığı atıkları siz toplayabilecek misiniz? Bu insanlar temiz, kirli, kış ve yaz demeden her türlü şartlarda o atıkların toplamanın mücadelesini veriyordu. Bu insanlar bundan gelir elde ediyordu. Çoluk çocuklarının rızıklarının peşindeler.”diyerek tepkisini dile getirdi.

Atık toplayarak bu işten ekmeğini kazanan işçi ve ailelerinin düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Sarı, kararın tekrardan gözden geçirilmesini isteyerek, sadece Gaziantep’te 10 bin kişiye yakın insanın geri dönüşüm firmalarında çalıştığını vurguladı.

Şu anda çok büyük bir mağduriyet içerisinde olduklarını belirten Sarı, “Bakanlık bu atıkların düzenli bir şekilde toplanması ve atıkların değerlendirilmesini örnek gösterdi. Buna dayanaraktan da bu yeni düzenlemeyi getirmişler. Ama hiç alakası yoktur. Bu gün örnek olarak 100 kilo kağıt toplanıyorsa bu yüzde 10’a düşüyor. Bu iş bizim elimizden alındığı zaman geri dönüşüm çok ciddi bir şekilde düşecektir. Bu gün yüz binlerce insan işinden olacak. Bu insanlar ev geçindiriyor. Bu insanların elinden bu işi almakla ellerine ne geçecek anlamıyoruz. Bir rant için yüz binlerce insanı işsizliğe mahkum ediyorlar. Şu anda öyle bir kanun çıkartıldı ki, bizim iş yapmamız mümkün değil. Yasa diyor ki, lisanslı firma. Sen lisanslı firmaya mal satamayacaksın, o da senden mal alamayacak.”şeklinde konuştu.

“Gaziantep’te 10 bin kişi geri dönüşüm firmalarında çalışıyor”

Gaziantep’te 10 bin kişinin geri dönüşüm firmalarında çalıştığını belirten Sarı, “Şu anda hiçbir şey alıp satamıyoruz. İşçi çalıştıramıyoruz. Bütün işçilerimiz işi bıraktı. Belediyelere bağlı zabıta ekipleri her hangi bir kişiyi kâğıt toplarken yakalayınca arabasına el koyuyor. Bununla birlikte toplanan ürünlere de el konularak özelleştirilmiş firma olan MÖP’e gönderiliyor. MÖP bir devlet kuruluşu değil, fakat bize yapılan baskınlarda el arabalarının tamamına el konularak MÖP’e teslim edildi.” ifadelerini kullandı.

“O zaman bize iş versinler”

Yeni düzenlemeye tepki gösteren işçiler ise, kötü bir iş yapmadıklarını sadece ailelerinin geçimini sağlamanın endişesi içinde olduklarını dile getirerek, ‘O halde yetkililer bize iş versin’ diyerek kararın tekrardan gözden geçirilmesini istediler.

20 yıldan bu yana atık kağıt toplayarak ailesini geçindirdiğini belirten atık toplayıcısı Nevzat Keleş, “Bizler işe çıktığımız zaman zabıtalar hemen yolumuzu kesip atık toplamımızı engelliyor. Biz bu işi mecburiyetten yapıyoruz. Çünkü bir aile geçindiriyoruz. Biz ekmeğimizi bu işten çıkartıyoruz. Bu yaşta ben ne iş yapacağım. Gidip hırsızlık mı yapalım. O zaman bize iş versinler. Bize iş versinler biz de bu soğukta sokaklarda dolaşıp atık toplamayalım.”şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı kararla bir anda işsiz kaldığını belirten Mehmet Karaatmaca ise, “Benim yaşım 60, ben 20 yıla yakındır bu işi yapıyorum. Fakat biz sanki uyuşturucu satıcısıymışız gibi arabalarımızı gördükleri yerde alıp gidiyorlar. Biz zor güç kendi emeğimiz ve çilemiz ile rızkımızı kazanıyoruz. Kendilerinden aş istemiyoruz. İşimizi yapıyoruz. Kendi gücümüzle kazandığımız kazancımıza engel oluyorlar. Versinler bize bir iş biz de çekip gidelim. Bak biz bu soğukta gelmişiz 20-30 TL ile eve gidiyoruz. Her birimizin 3-5 tane çocuğu var.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com