Advert
Advert
Advert

Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler

Toplumsal ve Kültürel Engellere Karşı Elele” Panelini düzenleyen Elbirliği Derneği Başkanı Handan Karataş; “Toplumda kadına biçilen bu roller kadının işgücü piyasasına katılımda bir engel oluşturmakta, kentlerde kadınlar işgücü piyasasına girseler bile bir süre sonra ailevi sorumluluklar nedeniyle geri çekilmek zorunda kalmaktadırlar” dedi.

Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler
Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler

Elbirliği Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneğinin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteği ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında uygulamakta olduğumuz “ Güçlü Kadın Güçlü STK Güçlü Toplum”  Projesinin faaliyetlerinden biri olan “Toplumsal ve Kültürel Engellere Karşı Elele” Paneli TEGV konferans salonunda gerçekleşti.

 

Panele Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Demirkol ve Yrd. Doç. Dr. Nihat Gültekin, İş kadın Vildan Gönüllü Çelik ve Özcan Maden panelist olarak katıldılar.

Panelde kadınların karşılaştığı engellere karşın el ele vererek aşmanın mümkün olacağını belirten Elbirliği Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Dernek Başkanı Handan Karataş; “Ülkemizde kadınların işgücü piyasasına katılımlarını engelleyen etmenlerin başında aile ve sosyo-kültürel yapı gelmektedir. Kadın kendisine biçilen roller ışığında ev işleriyle uğraşan, çocuklarının ve aile büyüklerinin ihtiyaçlarını karşılayan, gerek olmadıkça sosyo-ekonomik hayata katılmayan bir resim çizmektedir. Toplumda kadına biçilen bu roller kadının işgücü piyasasına katılımda bir engel oluşturmakta, kentlerde kadınlar işgücü piyasasına girseler bile bir süre sonra ailevi sorumluluklar nedeniyle geri çekilmek zorunda kalmaktadırlar. Bu şekilde toplumun yarısını oluşturan kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerinin göz ardı edilmesi hem ülkenin ekonomik kalkınmasına engel teşkil etmekte hem de kadının aksayan kişisel gelişimi yetiştirdiği nesiller üzerinde olumsuz bir etki şeklinde kendini göstermektedir” dedi.

Panele yoğun ilgi kadınlardan gelirken, panelin sonunda panelistler katılımcıların sorularını cevapladı.

 

Panelin sonunda TEGV yöneticilerine, teşekkür eden Elbirliği Dernek Başkanı Handan Karataş, panelistlere programa sundukları katkılardan dolayı “teşekkür” belgesi sundu.

haber: www.balikligol.com

 

 

 

Toplumsal ve Kültürel Engellere Karşı Elele handan karataş Elbirliği Dernek TEGV Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Demirkol Yrd. Doç. Dr. Nihat Gültekin Vildan Gönüllü Çelik Özcan Maden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret