Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler

Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler

Toplumsal ve Kültürel Engellere Karşı Elele” Panelini düzenleyen Elbirliği Derneği Başkanı Handan Karataş; “Toplumda kadına biçilen bu roller kadının işgücü piyasasına katılımda bir engel oluşturmakta, kentlerde kadınlar işgücü piyasasına girseler bile bir süre sonra ailevi sorumluluklar nedeniyle geri çekilmek zorunda kalmaktadırlar” dedi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2013 Perşembe 15:49
Kadınlar engellere karşı 'Elele' verecekler

Elbirliği Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneğinin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteği ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında uygulamakta olduğumuz “ Güçlü Kadın Güçlü STK Güçlü Toplum”  Projesinin faaliyetlerinden biri olan “Toplumsal ve Kültürel Engellere Karşı Elele” Paneli TEGV konferans salonunda gerçekleşti.

 

Panele Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Demirkol ve Yrd. Doç. Dr. Nihat Gültekin, İş kadın Vildan Gönüllü Çelik ve Özcan Maden panelist olarak katıldılar.

Panelde kadınların karşılaştığı engellere karşın el ele vererek aşmanın mümkün olacağını belirten Elbirliği Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Dernek Başkanı Handan Karataş; “Ülkemizde kadınların işgücü piyasasına katılımlarını engelleyen etmenlerin başında aile ve sosyo-kültürel yapı gelmektedir. Kadın kendisine biçilen roller ışığında ev işleriyle uğraşan, çocuklarının ve aile büyüklerinin ihtiyaçlarını karşılayan, gerek olmadıkça sosyo-ekonomik hayata katılmayan bir resim çizmektedir. Toplumda kadına biçilen bu roller kadının işgücü piyasasına katılımda bir engel oluşturmakta, kentlerde kadınlar işgücü piyasasına girseler bile bir süre sonra ailevi sorumluluklar nedeniyle geri çekilmek zorunda kalmaktadırlar. Bu şekilde toplumun yarısını oluşturan kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerinin göz ardı edilmesi hem ülkenin ekonomik kalkınmasına engel teşkil etmekte hem de kadının aksayan kişisel gelişimi yetiştirdiği nesiller üzerinde olumsuz bir etki şeklinde kendini göstermektedir” dedi.

Panele yoğun ilgi kadınlardan gelirken, panelin sonunda panelistler katılımcıların sorularını cevapladı.

 

Panelin sonunda TEGV yöneticilerine, teşekkür eden Elbirliği Dernek Başkanı Handan Karataş, panelistlere programa sundukları katkılardan dolayı “teşekkür” belgesi sundu.

haber: www.balikligol.com

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com