Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Kaçak elektriğe Elektronik takipli Çözüm

Kaçak elektriğe Elektronik takipli Çözüm

Enerji sektörüyle ilgili en büyük problemlerden biri olan kaçak elektrik sorunu, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) kurduğu elektronik teknik takip sistemi sayesinde çözüldü.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2013 Cuma 15:48
Kaçak elektriğe Elektronik takipli Çözüm

Enerji sektörüyle ilgili en büyük problemlerden biri olan kaçak elektrik sorunu, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) kurduğu elektronik teknik takip sistemi sayesinde çözüldü. Altı ay önce büyük müşterilerinin elektrik saatlerine sim kart takarak uzaktan kumandalı sistemle takibe başlayan BEDAŞ maliyetin 10 katı gelir elde etti.

SON.TV muhabiri, BEDAŞ’ın, müşterilerinin işyerlerini BBG evi gibi izlediği teknik takip merkezine girdi. Merkezde beş operatör İstanbul’daki elektrik tüketiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren büyük müşterileri 24 saat esasına göre takip ediyor. Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) adı verilen bu sistem sayesinde müşteri elektrik kaçırmak için sayacına tornavida bile dokundursa merkeze hemen uyarı gönderiliyor.13 BİN MÜŞTERİ İZLENİYOR
Dört milyon 300 bin abonesiyle Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olan BEDAŞ, başta sanayi müşterileri olmak üzere toplam tüketimin yüzde 35’ini gerçekleştiren 13 bin müşterisini izliyor. Elektrik saatinin kapağı bile açılsa Taksim’deki BEDAŞ merkezine alarm gönderen sistem, sağladığı denetimle kaçak elektrik kullanımının büyük oranda önüne geçti. Uygulamanın başka illere de örnek olabileceği belirtiliyor.

Öncelikli olarak takip edilen müşteriler arasında maden işleyen fabrikalar, büyük atölyeler bulunuyor. Önce işletmenin günlük ortalama ne kadar elektrik tükettiği hesaplanıyor. Sayaca müdahale haricinde elektrik tüketiminde hayatın olağan akışına ters bir azalma görülürse sistem yine uyarı veriyor.


19 Nisan 2012’de Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından açılışı yapılarak hizmete sunulan OSOS projesi kapsamında başlangıçta 10 bin 290 sayacı 3 milyon 5 bin TL’ye ihale eden BEDAŞ kendi personeliyle bu sayıyı 13 bine çıkardı.

‘BÜYÜK MÜŞTERİLERDE KAÇAK İMKÂNSIZ’
Konuyla ilgili bilgi aldığımız BEDAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, projenin verimli çalışmasından memnun olduğunu belirtti. Atalay şunları söyledi:
“OSOS’un, faaliyete girdiği Nisan 2012’den Ekim 2012’ye kadar 35 milyon TL kayıp kaçak enerji tahakkuku ile maliyetinin yaklaşık 10 katı kazanç sağlandı. BEDAŞ son altı aydaki çalışmaları ile OSOS ile yapılan okuma oranını %30’dan %36’ya yükseltti. Kurulan sistem ile 50 bin abonenin sayacının uzaktan okuma altyapısını tamamlayan BEDAŞ, donanım ilavesiyle 100 bin noktaya hizmet verebilecek. Sayısı 13 bini bulan büyük tüketimli müşteriler arasında fabrikalar, oteller, ham maddesi elektrik olan ağır sanayi işletmeleri ve orta ölçekli işletmeler yer alıyor. Bunlardan 9 bin 210 adeti alçak gerilim, 3 bin 790 adeti ise orta gerilim abone grubunda bulunuyor. Kullanım yerlerine göre ise 4 bin 521 adet sanayi, 5 bin 768 adet ticarethane ve 2 bin 711 adet resmi dairenin OSOS ile sayaç okuma işlemleri yapılıyor” dedi.

Genel Müdür Abdullah Atalay “OSOS Uygulama ve Geliştirme yazılımının, alarm ve karar destek raporlarındaki iyileştirmelerle birlikte kayıp ve kaçağın azaltılmasında katkısı gün geçtikçe daha da artacaktır. OSOS ile sahada manuel okumadan dolayı oluşabilecek insan kaynaklı hatalar azaltılmış ve tüketim yönetimi alanında yeni bir dönem başlamıştır. Özellikle yüksek elektrik tüketen abonelerin tüketimlerinin kontrol altına alınmış ve sayaçların uzaktan okunacağı daha verimli ve yeni nesil bir sistem hayata geçirilmiştir” dedi.

OSOS’UN FAYDALARI NELER?
Uzaktan sayaç okuma sisteminin faydaları şöyle sıralanıyor:
- Yerinde okumak için personel gerekliliği ortadan kalkıyor.
- Datalar otomatik olarak merkezi sisteme aktarılıyor ve kaydediliyor.
- İşletim maliyeti düşürülüyor.
- Okuma ve faturalandırma süreleri kısaltılıyor.
- Tüketim verileri gerçek zamanlı olarak alınıyor, izleniyor.
- Sayaca yapılan yetkisiz müdahaleler anında tespit ediliyor.
- Sayaç üzerinden kaçak kullanım engelleniyor.
- İkili anlaşmalarda ve uzlaştırma sisteminde kolaylık sağlanıyor.
- Gerçek zamanlı tüketim verileri talep yönetiminde kullanılıyor.
- Abonelerin sözleşme güç aşımları takip edilebiliyor.

SON.TV

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com