Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat JÜSTİNYEN SU KEMERİ

JÜSTİNYEN SU KEMERİ

Tarihi kentte yaklaşık bin 500 yıl önce Bizans İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarafından restorasyonu tamamlanan Jüstinyen Su Kemeri geceleri bir başka güzel görünüyor.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2015 Cuma 18:46
JÜSTİNYEN SU KEMERİ

 
Samsat Köprüsü ile Millet Köprüsü arasında yer alan  Jüstinyen Su Kemeri, Samsat Meydanının açılması ile yeniden ayağa kalktı.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında tarihi kemer aslına uygun olarak restorasyon edildikten sonra tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

Çalışmalar kapsamında kemerin surları ışıklandırıldı. Tarihi taşların yapısını daha canlı gösteren ışıkların kullanıldığı alan geceleri tarihi kentin güzelliğine güzellik katıyor.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyfettin Gencer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu eserin bölgede tek olduğunu söyledi.

Jüstinyen Su Kemeri'nin tarihi kentin dokusuna ayrı bir hava kattığını belirten Gencer, projenin tamamlanmasının ardından Jüstinyen Su Kemeri'nin bölgenin en prestijli yeri haline geleceğini ifade etti.

Söz konusu kemerin Bizans döneminde yapıldığını hatırlatan Gencer, şunları söyledi:

"Şehrin kuzeyinde olan şehre su taşıma amacıyla yapılan Jüstinyen Su Kemeri, son dönem su kemeri açısından bölgemizin tek eseridir. Bu kemerin elimizdeki verilere göre bir rapor hazırladık ve o şekilde restore ettik. Şu anda son aşamasına geldik ışıklandırması ve çevre düzenlemesi ile beraber. Kemerimiz bölgede enden görülen çift gözlü kemer kategorisinde olan ve su kemer mimarisi itibariyle de bölgemizdeki tek kemerdir. Bu köprümüz Samsat ve Millet köprüsü ile birlikte inşa edildiği rivayet edilir. Karakoyun deresine su verilmeye başlamasının ardından inanıyorum ki burası bölgenin en prestijli yeri olacak."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com