Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır

İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır

Abbott Nütrisyon "İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır" sloganıyla Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 750 Çocuğa Beslenme Değerlendirilmesi Yaptı.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2014 Salı 11:56
İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır

Geçtiğimiz yıl Abbott Nütrisyon tarafından başlatılan ''İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır'' kampanyası 1 Nisan 2014 Salı günü Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Abbott Nütrisyon’un birlikte düzenlediği bilimsel etkinlik ile devam etti.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda bilim ve eğlence birlikteydi. Uzman hemşireler tarafından gün boyu yaklaşık 750 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapılırken, çocuklar farklı aktiviteler ile beslenmenin kendi hakları olduğunu ilan ettiler.  

Düzenlenen toplantıda çocuklar tarafından iyi beslenmek her çocuğun hakkıdır sloganıyla, çocuk hakları beyannamesi okundu:

''Yaşamak temel bir haktır. Her insan bu hakla doğar. İyi yaşamak, iyi beslenme ile mümkündür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 12 Aralık 1989'da yayınladığı Çocuk Hakları Konvansiyonu ile, çocukların iyi beslenmeye hakları olduğunu ilan etti.''

''İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır'' kampanyası, tüm çocukların büyüme çağında yaşıtlarıyla boy ve kilo olarak beklenen seviyede olmasını amaçlıyor. Kampanyanın diğer bir hedefi de malnütrisyon yani yetersiz beslenme konusunda anne ve babaların bilinçlenmesini sağlamak ve toplumun dikkatini çekmek.

Kampanyanın amacı hakkında konuşma yapan Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ahmet Güzelçiçek hedeflerinin 'Türkiye'de sağlıklı bir nesil yaratmak'' olduğunu ve ancak sağlıklı beslenme ile sağlıklı bireylerin yetişebileceğini belirtti. Hekim olarak görevlerinin çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Dr. Güzelçiçek konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

''Sağlıklı büyüme ve gelişmenin ilk şartı tam ve dengeli beslenmedir. Özellikle kronik hastalığı olan çocukların hastalıkları üzerine yoğunlaşılırken, sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli şey olan çocuğun beslenmesi arka planda kalabiliyor.

Oysa ki tam ve dengeli beslenme ile bir çok hastalığın önüne geçilebilir. Ülkemiz verilerine göre beş yaşın altındaki her 10 çocuktan birinin yaşına göre kısa ve yüz çocuktan üçünün yaşına göre düşük kilolu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular özellikle 6 ay - 3 yaş arasında sık görülmektedir. Çocuklarda düzenli olarak boy ve kilo takipleri yapılmalı ve izlenmelidir. Sonuç olarak, çocuğun gelişimi düzenli olarak takip edilmeli, ek gıdalara başlama döneminde uzman desteği alınmalı, bebeklik döneminde iyi ve dengeli beslenmenin büyüme, gelişme ve motor gelişim için önemli olduğu unutulmamalı  ve tıbbi olarak endikasyon olduğunda beslenme destek ürünleri ile çocuğun gelişimi desteklenmelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com