Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem İTTİHAD'tan KKTC'deki ezan yasağı kararına tepki

İTTİHAD'tan KKTC'deki ezan yasağı kararına tepki

​KKTC'de bir mahkemenin bazı camilere ezan okuma yasağı getirmesi kararına tepki gösteren İTTİHAD, tüm halkın ve STK'ların bu konuda hassas ve duyarlı olunmasının gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2015 Salı 16:00
İTTİHAD'tan KKTC'deki ezan yasağı kararına tepki

Kıbrıs’ın Lefke ilçesinde mahkemenin, bir kadın avukatın başvurusu üzerine bazı camilerde sabah ezan okuma yasağı getirmesi kararına bir tepki de Âlimler ve Medreseler Birliği’nden (İTTİHAD)  geldi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz İTTİHAD Genel Başkan yardımcısı Mehmet Şenlik, Kıbrıs’ın İslam’ın fethine mazhar olduğunu, o günden bugüne kadar ezanı Muhammedîyenin okunduğu bir yerde birilerin bir mahkeme kararıyla ezanı yasak etmesinin akıl tutulması olduğunu belirtti.

Şenlik, “Müslümanların bulunduğu, camilerin ve minarelerin yükseldiği, Müslüman toplum adıyla anılan bir yerde, ezandan birileri rahatsız oluyor diye mahkeme, bunun lehine karar verip sabah ezanı okunmasını yasaklaması Müslümanların katlanabileceği bir durum değildir.” dedi

Kıbrıs’ın giderek İslam’dan uzaklaştırılmaya ve ahlaki yozlaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Şenlik, “Kimse sahip çıkmayınca ve ‘köy değneksiz kalınca, köpekler rahat bir şekilde köye saldırabilirler.’ Bu durum, köpeklerin değnek görmeyip köy içinde dolaşması demektir. Ama o köyde hiç kimse yok demek değildir. Zalimler ve kâfirler bunu fırsat bilmesinler. Müslümanlar gaflete gelebilirler ama uyanınca vallahi onları sel gibi önlerine katar götürürler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve başka ülkelerdeki Müslümanların bunu kabul etmeyeceğini belirten Şenlik, “Kıbrıs’taki Müslümanlar da bunu kabul etmez. Buna karşı tepki olarak birilerin ortaya çıkması ve tepkilerini göstermeleri gerekir. Kimin elinden ne geliyorsa yapması lazım. Özellikle sivil toplum kuruluşları, hükümetlerin, siyasi partilerin bu konuda görüş beyan etmeleri ve olayı telin etmeleri gerekiyor. Ezan, Allah’ın namaza ve kurtuluşa davet ettiği en güzel bir çağrıdır. Bu çağrıya yapılan alçakça bir saldırıdır. Bu saldırı biz nefretle kınıyoruz. Tüm halkın bu konuda hassas ve duyarlı olunması gerekir. Herkes tepkisini göstermesi lazım.” diye konuştu. (Emrah Deniz, M. Sıddık Bilge- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akıl almaz Oran: Askeri yargının yüzde 66’sı FETÖ’cü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com