Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem İTTİHAD'dan Fatihpaşa Camii'nin yakılmasına tepki

İTTİHAD'dan Fatihpaşa Camii'nin yakılmasına tepki

Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihad'ul Ulema) Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çıkan çatışmalarda ateşe verilen tarihi Fatihpaşa Camii'nin yakılmasına sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2015 Pazartesi 17:12
İTTİHAD'dan Fatihpaşa Camii'nin yakılmasına tepki

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışmalarda ateşe verilen tarihi Fatihpaşa Caminin yakılmasına sert tepki gösteren Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihad'ul Ulema), mescitleri yakanları ve silahlı politikalarına alet edenleri kınadıklarını belirtti.

Konu ile ilgili  İttihad'ul Ulema’dan yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır’ın tarihi ve en büyük manevi değerlerinden olan camilerin, çatışmaların başladığı ilk günden beri zarar gördüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, “Kürdistan’da huzur istemeyen kesimler yaklaşık beş aydır halkımızı ve değerlerini hiçe sayarak başta camiler, Kuran kursları, medreseler ve tarihi mekânlarımız olmak üzere birçok yeri ya harabeye çevirmiş ya da kapanır duruma getirmiştir. Özellikle Sur ilçemizde bulunan halkımızın mağduriyeti hâd safhada. İlçe sakinlerinin bu kış aylarında evlerinden barklarından edilmesi, esnaflarımızın ticarethanelerini günlerce kapatmak zorunda kalmaları, meselenin vahametini net bir şekilde ortaya koyuyor.” denildi.

“Âlimler ve Medreseler Birliği olarak; en kutsal değerlerimizden biri olan mescitlerimizi karargâh edenleri, yakanları ve silahlı politikalarına bulaştıranları, çatışmaları meskûn mahallelere taşıyanları şiddetle kınıyor, resmi veya gayri resmi olarak ibadete kapatılmasını kabul edilemez buluyoruz.” ifadelerine yer verilen açıklamada son olarak, bu sürece bölgedeki âlim, şeyh, kanaat önderlerinin müdahil olmasını ve mesuliyetlerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com